Директор "Асканії-Нова" заперечив знищення окупованого заповідника

Частина території заповідника недоступна для обстеження й виявлення реальних наслідків російської окупації, зазначили в адміністрації
Фото: Біосферний заповідник "Асканія-Нова" імені Ф.Е. Фальц-Фейна / Facebook (архів)

Російські загарбники завдають значної шкоди біосферному заповіднику "Асканія-Нова", який розташований на тимчасово окупованій частині Херсонської області, однак про повне знищення заповідника поки не йдеться, заявив директор "Асканії-Нова" Віктор Шаповал. Про це він сказав 19 серпня в коментарі "Суспільне. Херсон".

Очільник Херсонської ОВА Олександр Прокудін заявив у серпні, що "заповідника більше немає". "Росіяни його знищують. Останнє, що я чув, – вони вивозять тварин до Криму й до Росії. Тобто можна сказати, що заповідника більше немає. Пограбували вони його капітально", – зазначив Прокудін.

Водночас Шаповал каже, що поки зарано говорити про повне руйнування заповідника.

"Це процес, що відбувається, але не доконаний факт... Факти значних збитків, завданих збройною агресією Росії й окупацією, мають місце. Факт знищення заповідника – ні", – розповів Шаповал.

За його даними, окупанти вивезли у РФ і на тимчасово окуповану територію Криму 20 тварин. Частина з них загинула через недогляд, відсутність кваліфікованого наукового супроводу й ветеринарного обслуговування. 

У коментарі для "УП. Життя" Шаповал детальніше розповів про шкоду, якої заповіднику завдали російські окупанти.

За період окупації біосферного заповідника на його території сталося 69 пожеж, унаслідок яких вигоріло 7109 га території.

Окрім того, шкоди флорі й фауні "Асканії-Нова" завдає недбалість окупаційної влади. У листопаді 2023 року тварин невчасно перегнали в зимові приміщення, кафрські буйволи в мороз залишалися у відкритому степу. Загинуло сім особин. 

У другому кварталі 2023 року у Великому Чапельському поді (абсолютній заповідній низовині) "Асканії-Нова" загинуло майже 150 дорослих антилоп. Їхні розкладені тіла й кістяки виявили після пожежі наприкінці травня 2023 року.

Окрім того, регулярні польоти російської авіації над територією заповідника спричиняють стрес і травмують тварин, у деяких випадках звірі через це загинули. 

Цю шкоду фіксує спеціальна комісія при Херсонській ОВА, а також Державна екологічна інспекція України. Правоохоронці у відповідь на звернення адміністрації заповідника відкрили за цими фактами чотири кримінальні провадження

Шаповал підкреслив, що частина території заповідника досі залишається недоступною для обстеження й виявлення реальних наслідків російської окупації. Зокрема, достеменно невідомі масштаби вирубки й пошкодження окупантами деревних насаджень у новій частині дендрологічного парку.

Контекст:

У липні 2022 року стало відомо, що окупанти захопили Інститут тваринництва "Асканія-Нова".

У листопаді 2023 року Центр національного спротиву повідомив, що окупаційна адміністрація вивозить тварин із заповідника "Асканія-Нова" у "Сафарі-парк" у російському Краснодарі.

У грудні 2023 року окупаційна адміністрація "Асканії-Нова" незаконно обмінялася тваринами із природним біосферним заповідником "Ростовский" і асоціацією "Живая природа степи", повідомляв міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець. 

Шаповал у березні 2024 року розповів в ефірі "Суспільного", що понад рік заповіднику вдавалося залишатися під українською юрисдикцією на тимчасово окупованій території й забезпечувати утримання величезної колекції. Тепер же, за словами директора, пропагандистські медіаресурси намагаються зобразити "ідеальну картинку під російським триколором", але фактично окупанти крадуть тварин.

У зоопарку заповідника, за даними його директора станом на березень, утримували приблизно 3,5 тис. видів тварин. Окрім того, заповідник має фактично унікальне біорізноманіття, на його території є понад 2,5 тис. видів флори й приблизно 2,3 тис. видів фауни, багато з них занесено в природоохоронні списки різного рангу.