Юсов: Україна веде оборонну війну, але це не означає дії лише на її території. Україна захищає себе всіма силами й засобами
Те, що Україна веде оборонну війну, не означає, що воєнні дії відбуватимуться лише на її території, підкреслив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Про це він сказав 3 квітня "Радіо Свобода", коментуючи, зокрема, удари по об'єктах у Татарстані.
Відповідаючи на запитання кореспондентів, Юсов підтвердив, що в РФ "не залишається безпечних місць". На його думку, найбезпечнішим місцем в Росії зараз є бункер президента країни-агресора Володимира Путіна.
"Туди справді важче дістатися, і, зрештою, про свою безпеку кремлівський режим, кремлівський диктатор дбає найбільше. Росія сьогодні – держава-агресор, яка веде повномасштабну агресивну війну проти незалежної України. Україна захищає себе, веде оборонну війну, але оборонна війна не означає дії лише на території України. Це треба чітко розуміти, і, власне, увесь вільний світ, демократичний світ це чудово розуміє. Усіма силами й засобами, тобто так – і вода, і небо, і дії на суші, в глибокому тилу противника. Це оборонні дії з українського боку, і вони будуть продовжуватися", – сказав представник ГУР.
Юсов не підтвердив і не спростував причетності ГУР до останніх ударів БПЛА по Татарстану, однак зазначив, що географія "бавовни" буде зростати.
"Ми бачимо, що ці події досить планомірно розгортаються, географія розширюється і має системний характер. І вплив, безумовно, на кількох напрямах. Це військовий [напрям] – зрив постачання палива для окупаційного корпусу, це важливе завдання. Це економічний, але він пов’язаний також з військовим, тому що ці "нафтодолари", чи "нафторублі", чи "нафтоюані" йдуть на фінансування геноцидної війни проти України. І, звичайно, інформаційно-політичний, коли всередині Росії стає все більше очевидним, що Путін не просто не перемагає – він все більше затягує саму територію РФ у війну, не контролює ситуацію, не може захистити", – додав представник ГУР.
Контекст:
Україна атакує об'єкти на території країни-агресора (зокрема аеродроми та нафтопереробні заводи) із використанням вітчизняних безпілотних систем. Від початку року Україна посилила атаки на нафтогазові об'єкти на території Росії – НПЗ, нафтобази й газові термінали. Атаки зафіксували в багатьох регіонах. Відповідальність за частину інцидентів неофіційно взяли СБУ та військова розвідка України.
Через атаки, як зазначило The Moscow Times, у Росії експорт бензину впав на 37%, дизельного пального – на 23%. Російська влада заявила, що проблем із постачанням на внутрішній ринок немає, але з 1 березня експорт бензину заборонили на пів року.
1 квітня віцепрем'єр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров в інтерв'ю Welt розповів, що Україна вже виробляє безпілотники, які можуть пролетіти понад 1 тис. км.
Після цього було атаковано підприємство в Єлабузі, розташоване за 1,2 тис. км від українського кордону. Ціллю для атаки безпілотників був завод зі збирання дронів Shahed, зазначили у ГУР. Окрім того, дрон ударив по НПЗ у Нижньокамську, виникла пожежа. ЗМІ повідомили, що атака на НПЗ у Татарстані була спільною операцією СБУ та ГУР, а уражений об'єкт відповідає за половину річного обсягу продукції заводу.
Низка європейських країн удари українців по російських НПЗ вважає самозахистом, але у США їх не підтримують.