"Критично важливі для своїх підприємств". Мінкульт забронював від мобілізації 1150 працівників культури і понад 700 медійників
Українська культура та ЗМІ є важливим інструментом опору російській агресії. Про це Міністерство культури та інформаційної політики повідомило 9 квітня, опублікувавши роз'яснення про бронювання від служби у ЗСУ співробітників гуманітарної сфери.
"Можна скільки завгодно іронізувати на тему критичності закладів культури для функціонування економіки і бронювання артистів, але відстрочка від мобілізації частини персоналу закладів культури і медіа надає можливість сфері зберегти свою хоча б мінімальну спроможність виробляти культурний та інформаційний продукт та надавати важливі сьогодні суспільству соціокультурні та інформаційні послуги", – ідеться у повідомленні.
Чиновники пояснили, що під час подавання списків на бронювання керувалися постановою Кабміну №76 від 27 січня 2023 року, якою визначено порядок та критерії відбору. Заклади культури, які набули статусу критично важливих, подали до міністерства список військовозобов'язаних, яких пропонують до бронювання, потім їх передають для погодження у Генеральний штаб ЗСУ, а остаточне рішення щодо кожної особи ухвалює Міністерство економіки. Згідно із законом, бронювання покриває не більше ніж 50% кадрового складу підприємства, зазначили у міністерстві.
"МКІП бронює працівників усіх закладів, які формують систему культури і медіа. Це у тому числі артисти театрів, філармоній і цирків також. Це дуже незначна кількість людей. Проте перебування цих людей на своїх посадах дозволяє зберегти сферу від занепаду. Станом на сьогодні за поданням МКІП статус заброньованих по всій країні отримали лише 1150 працівників сфери культури та трохи більше ніж 700 медійників. Ці люди критично важливі для своїх підприємств", – заявили в Мінкульті.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 6 лютого 2024 року – до 13 травня.
Уже понад три місяці (із 25 грудня 2023 року – дня подання першої редакції) Рада не може ухвалити законопроєкт про мобілізацію.
8 квітня Міністерство культури та інформаційної політики України підтвердило телеканалам, які беруть участь у телемарафоні "Єдині новини", статус критично важливих для функціонування економіки й забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. Серед них – ТОВ "Ми – Україна" (телеканал "Ми – Україна"), ТОВ "ТРК "Студія 1+1" (телеканал "1+1"), ТОВ "МК ТРК" (телеканал ICTV), ПрАТ "Телеканал "Інтер" (телеканал "Інтер"), державне підприємство "Парламентський телеканал "Рада" (телеканал "Рада") й Акціонерне товариство "Національна суспільна телерадіокомпанія України" (телеканал "Суспільне Новини"). Також із початку 2024 року цей статус надали й підтвердили іншим інформаційним компаніям: представництву Британської телерадіомовної корпорації (ВВС), Українському національному інформаційному агентству "Укрінформ", ТОВ "Новий канал", ТОВ "Старлайн медіа", ТОВ "Телеканал СТБ", ТОВ "Хмарочос медіа", ТОВ "УНІАН ТБ", представництву Deutsche Welle, ПрАТ "ТК "ТЕТ", ТОВ "ТРК "НБМ", а також Національній спілці журналістів України та низці інших підприємств, установ та організацій у сфері відання Мінкультури.
Того самого дня виконувач обов'язків міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв висловив обурення через сумніви суспільства щодо доречності бронювання від мобілізації співробітників українських цирків. Нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк повідомив, що кілька українських державних цирків набули статусу компаній, критично важливих для забезпечення життєдіяльності населення України, що дає змогу забронювати їхніх співробітників від мобілізації.
За словами Карандєєва, колектив "Дирекції пересувних цирків України" – "це єдиний заклад, що проводить вистави у найвіддаленіших територіальних громадах, куди важко дістатися, де люди не мають можливості відвідувати культурні заходи".