Майже 90% українців вірять у перемогу України – соцопитування

Українці відповіли, хто, на їхню думку, переможе у війні
Фото: EPA

Після майже двох років широкомасштабного вторгнення країни-агресора РФ фіксують деяке зниження віри в перемогу України, але абсолютна більшість українців і надалі зберігає оптимізм. Про це йдеться в результатах соціологічного дослідження Київського міжнародного інституту соціології (КМІС), які опублікували 21 лютого.

Станом на початок лютого 2024 року 89% українців загалом вірили в перемогу України, із них 60% безумовно були переконані в цьому. У травні 2022 року 95% вірили в перемогу, із них 80% були безумовно переконані в цьому. В усіх регіонах не менше ніж 80% вірять у перемогу України, не менше ніж 57% безумовно переконані в цьому.

Зараз лише 4% радше або безумовно переконані, що переможе Росія, а у травні 2022 року таких був 1%.  

Щодо поточного моменту оцінка ситуації українцями більш стримана, зазначають у КМІС. На запитання, на чию користь зараз складається ситуація на полі бою, 24% відповідають, що на користь України, 15% – на користь Росії. Водночас майже половина українців (47%) вважає, що не складається на користь жодної зі сторін.

Також респондентам ставили запитання, який результат війни вони вважають найбільш реалістичним. Їм зачитали п'ять імовірних сценаріїв:

  • сам факт збереження державності й незалежності України, хай навіть із вимушеними територіальними втратами;
  • повернення фактичних кордонів України станом на момент початку вторгнення 24 лютого 2022 року;
  • відновлення територіальної цілісності України, включно з поверненням Донецької та Луганської областей у повних межах;
  • повне відновлення територіальної цілісності України, включно з поверненням Донецької та Луганської областей, а також Криму;
  • перенесення бойових дій на територію Російської Федерації.

Порівняно з травнем 2022 року стало трохи менше тих, хто вважає реалістичним сценарій повного відновлення територіальної цілісності. 65% українців вірять, що війна завершиться поверненням під контроль України всіх територій, включно із Донбасом і Кримом (у 2022-му вірив у відновлення цілісності 71% опитаних). 14% вірять, що бойові дії буде перенесено на територію Росії.

Водночас із 25% у травні 2022 року до 32% у лютому 2024 року стало більше тих, хто припускає, що внаслідок війни можуть бути певні втрати. Із них 19% респондентів вважають, що війна завершиться втриманням територій, які контролюють зараз. У травні 2022 року таких було 6%, але відтоді Україна звільнила значу частину територій, тобто ситуація на полі бою під час двох опитувань суттєво відрізнялася, підкреслили у КМІС. Ще 9% вірять у звільнення всіх територій, які Україна контролювала до 24 лютого 2022 року. Решта 4% говорять про звільнення всіх територій разом із Донбасом, але без Криму.

73% українців стверджують, що готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно. Водночас із травня 2022 року ситуація не змінюється – тоді 71% був готовим терпіти стільки, скільки потрібно буде, у грудні 2023 року – 73%. Водночас 3% готові терпіти рік, 3% – ще пів року, а 18% – лише кілька місяців.

За впевненості в перемозі українці лишаються відкритими до переговорного процесу, ідеться в дослідженні. У травні 2022 року 59%, а в лютому 2024 року 72% респондентів погоджувалися з думкою, що Україна має шукати й дипломатичний спосіб завершення війни. У КМІС наголосили, що йшлося про сам переговорний процес як такий, а не про поступки. Водночас із 35% у травні 2022 року до 23% у лютому 2024 року стало менше тих, хто вважає, що Росію перемоги можна лише у воєнний спосіб.

Контекст:

Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія почала широкомасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.

У квітні сили оборони вигнали окупантів із північних областей України, восени деокупували частини Херсонської, Миколаївської та Харківської областей.

5 червня 2023 року в Міноборони України заявили, що на деяких напрямках сили оборони перейшли до наступальних дій. Пізніше були повідомлення про деокупацію населених пунктів на сході й півдні.