Окуповані території України перетворилися на "тоталітарне пекло" – The Economist
Окуповані країною-агресором РФ території України стали схожі на "тюремне суспільство", бо страх бути викритим змушує всіх тримати свої погляди при собі. Про це розповів український агент на окупованій території Кирило, пише The Economist 9 листопада.
За його словами, перебувати там без російського паспорта – "усе одно що бути біженцем на власній землі". Майже всі важливі посади обіймають росіяни. Будь-яка людина із проукраїнськими поглядами боїться, що її відправлять до фільтраційного табору, розповів Кирило.
Усі сліди України знищують, йдеться у публікації. Школи перейшли на російську програму навчання, на територіях діють російські молодіжні й воєнізовані організації. Росія змусила жителів, які залишилися, набути російського громадянства. Із 1 січня 2025 року всіх, кому виповнилося 14 років і більше, вважатимуть іноземними громадянами, і, відповідно, вони наражатимуться на ризик депортації. Уже зараз без російського громадянства неможливо нормально жити. Воно потрібне для того, щоб відправити дітей до школи, дістати медичну допомогу, отримати пенсію чи соціальну допомогу. Російська влада перереєструє нерухомість і бізнес, для цього також потрібне громадянство. Деякі люди, які спочатку втекли з окупованих територій, повернулися, намагаючись зберегти своє майно.
"[Територія] України, окупована Кремлем, тепер є тоталітарним пеклом", – пише видання.
Репресії в поєднанні з русифікацією спрямовані на трансформацію соціальної й політичної структури територій, стверджує автор нової доповіді для Німецького інституту міжнародних відносин і безпеки Микола Петров.
Відтік людей призвів до гострого браку робочої сили на окупованих територіях. Щоб заповнити прогалину, яка утворилася, там зараз працює 40–50 тис. осіб із Росії й Центральної Азії, вважає Петров. Багато хто з них – будівельники, але приїжджають також тисячі вчителів, лікарів та управлінців за добре оплачуваними короткостроковими контрактами.
На окупованих територіях діє партизанський рух. Наприклад, 27 жовтня партизани підірвали залізничний міст в окупованому Бердянську Запорізької області. Час від часу партизани вбивають колаборантів. Проте ідентичність окупованих територій швидко змінюється. Деякі жителі завжди були проросійськими. Тепер утиски, промивання мізків та відтік населення означають, що баланс змістився ще більше, пише видання. Приблизно 5–30% жителів окупованих Запорізької та Херсонської областей налаштовані проросійськи, 20–35% – проукраїнськи, тоді як інші – імовірно, більше ніж половина, – займають "вичікувальну позицію", ідеться в публікації.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків. Навесні того самого року українська армія деокупувала північ країни, восени – частину Харківської та Херсонської областей, зокрема Херсон.
Під російською окупацією залишаються частини Херсонської, Запорізької, Харківської областей, а також Донецької, Луганської областей і Криму (із 2014 року).