"Перебування за кордоном не звільняє від обовʼязків перед Батьківщиною". Кулеба підтвердив обмеження консульських послуг чоловікам мобілізаційного віку
Міністр зовнішніх справ України Дмитро Кулеба пояснив 23 квітня на своїй сторінці в Х, чому ухвалили рішення про припинення надання послуг чоловікам призовного віку в українських консульствах.
Він підкреслив, що захист прав та інтересів громадян України за кордоном завжди був і залишається пріоритетом МЗС, однак в умовах повномасштабної російської агресії основним пріоритетом є захист країни від знищення.
"Як це виглядає зараз: чоловік призовного віку виїхав за кордон, показав своїй державі, що питання її виживання його не обходить, а потім приходить і хоче отримати від цієї держави послуги. Так не працює. У нас у країні війна. Крім того, обовʼязок оновлювати свої документи у ТЦК існував і до ухвалення нового закону про мобілізацію. Якщо ці люди вважають, що хтось там, далеко на фронті, воює і віддає свої життя за цю державу, а хтось посидить за кордоном, але при цьому буде отримувати послуги від цієї держави, – то так це не працює. Перебування за кордоном не звільняє громадянина від обовʼязків перед Батьківщиною", – написав Кулеба.
За його словами, саме із цих причин він доручив вжити заходів щодо чоловіків мобілізаційного віку в Україні та за кордоном і вважає, що це буде чесно.
Невдовзі МЗС надасть уточнені розʼяснення щодо порядку надання консульських послуг у межах законодавства для чоловіків мобілізаційного віку в закордонних дипломатичних установах, додав міністр.
Напередодні ЗМІ повідомили, що Міністерство закордонних справ наказало керівникам усіх дипломатичних установ України тимчасово зупинити із 23 квітня усі консульські дії для громадян України призовного віку.
Контекст:
Після початку повномасштабного вторгнення російських військ в Україну 24 лютого 2022 року Зеленський оголосив воєнний стан і загальну мобілізацію. Востаннє Рада продовжила воєнний стан 6 лютого 2024 року – до 13 травня.
Першу редакцію законопроєкту підготували 25 грудня 2023 року. Рада ухвалила його в першому читанні 7 лютого 2024 року. Після голосування депутати запропонували майже 4,3 тис. правок. Наприкінці березня парламентський комітет із питань нацбезпеки, оборони та розвідки завершив їх розгляд.
9 квітня комітет Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки прибрав положення про демобілізацію і ротацію військовослужбовців з урядового законопроєкту про мобілізацію за ініціативою головнокомандувача ЗСУ Олександра Сирського, його обіцяли розглянути окремо.
Рада розпочала розгляд законопроєкту про мобілізацію у другому читанні 10 квітня. 11 квітня український парламент ухвалив законопроєкт №10449 у цілому, його підтримало 283 парламентарі.