США оприлюднили різні заяви про переговори з Україною і РФ у Саудівській Аравії. Основні відмінності

Переговори в Ер-Ріяді тривали із 23 березня
Фото: suspilne.media

Білий дім 25 березня опублікував дві заяви про підсумки переговорів, які американська делегація провела 23–25 березня в Саудівській Аравії з Україною і країною-агресором Росією. Документи мають відмінності, видання "ГОРДОН" розповідає про них.

Перший пункт домовленостей, про які розповідає адміністрація американського президента, – про безпечне судноплавство у Чорному морі.

"США та Україна (у документі про домовленості з Москвою – Росія. – "ГОРДОН") домовилися гарантувати безпеку судноплавства, відмовитися від застосування сили та запобігти використанню комерційних суден із воєнною метою у Чорному морі", – указано там.

Третій пункт у цих заявах про домовленості – "розробити заходи щодо реалізації домовленості" президента США Дональда Трампа із президентом України Володимиром Зеленським, а також із нелегітимним президентом РФ Володимиром Путіним "про заборону ударів по енергетичних об'єктах Росії та України". Так само у четвертому і п'ятому пунктах: різниця лише в назві країни, із якою США вели переговори, і в четвертому йдеться про те, що сторони вітають послуги третіх країн, які допомагатимуть у реалізації енергетичної і морської угод, а у п'ятому – про наміри сторін і далі працювати для досягнення сталого і тривалого миру.

Другий пункт у цих заявах на сайті Білого дому для кожної країни свій. У документі про підсумки зустрічей з Україною він про те, що США допомагатимуть Україні у звільненні полонених і поверненні незаконно депортованих Росією дітей.

У заяві про американсько-російські переговори йдеться: "Сполучені Штати допоможуть відновити доступ Росії до світового ринку для експорту сільськогосподарської продукції та добрив, знизити витрати на морське страхування, а також розширити доступ до портів і платіжних систем для таких трансакцій".

Сайт Кремля заявив, що РФ і США домовилися про реалізацію Чорноморської ініціативи (із якої сама ж РФ і вийшла ще влітку 2023 року) і повторив положення американської заяви, яке стосується відновлення доступу країни-агресора до світового ринку сільгосппродукції.

Однак Москва заявляє, що ці два пункти почнуть діяти після зняття низки санкцій (це оформили як примітку до другого пункту заяви). Ідеться про зняття санкційних обмежень проти "Россельхозбанка" й "інших фінансових організацій, залучених до забезпечення операцій із міжнародної торгівлі продовольством (зокрема рибопродукцією) і добривами", назви яких не уточнюють. Москва хоче їхнього під'єднання до SWIFT і відкриття потрібних кореспондентських рахунків, ідеться в заяві.

Також умовою для початку дії перемир'я в енергетиці й на морі РФ назвала зняття обмежень:

  • з експортерів продовольства;
  • на обслуговування в портах суден із російським прапором, які везуть продовольство й добрива;
  • на постачання в Росію сільгосптехніки й добрив.

"Росія і США погодилися розробити заходи щодо реалізації домовленостей президентів двох країн про заборону ударів по об'єктах енергетики Росії та України строком на 30 діб, починаючи з 18 березня 2025 року, із можливістю продовження і виходу з домовленості в разі її недотримання однією зі сторін", – стверджують у заяві Кремля.

Останні два пункти – четвертий і п'ятий – у цьому тексті збігаються з американським.

На брифінгу в Києві 25 березня президент України Володимир Зеленський пояснив, що Україна не погодилася на внесення в заяву про американсько-російські переговори пункту про послаблення санкцій проти країни-агресора. Тому, за його словами, Вашингтон і оприлюднив різні заяви.

"Цього в порядку денному до зустрічі не було. Наскільки нам відомо, росіяни підняли питання щодо допомоги американської сторони росіянам із приводу транспортування їхньої агропродукції, тобто питання портів, тарифів тощо. Ми не пішли на те, щоб це було в нашому спільному документі. Вважаємо, що це послаблення позицій і послаблення санкцій. Ми ще не знаємо деталей цього пункту, ми не були присутні на зустрічі, тому нічого не можу сказати. Але цього не було в нашому порядку денному, американська сторона підняла – [міністр оборони України Рустем] Умєров зі мною зв'язувався, я сказав, що це не є обговоренням безумовного припинення вогню, навіть часткового припинення вогню в небі й на морі – зняття тих чи інших перешкод для росіян щодо агропродукції", – сказав він.

В України були питання повернення дітей і цивільних заручників, а також обміну військовополонених, нагадав президент.

"Тому так і домовилися, що буде два стейтменти. У нашому буде пункт про те, що Америка допомагатиме нам із поверненням дітей, полонених, а в рускіх буде те, про що вони домовилися", – додав Зеленський. За його словами, американці повідомили Умєрову, що домовленості набувають чинності після оприлюднення заяв.

"Міністр оборони [України Рустем Умєров] запитав американську сторону, коли це може вступити в дію. Вони вважають, що після того, як американська сторона офіційно виходить зі стейтментом, може бути початок уже імплементованих у цьому документі рішень. Тут віри росіянам немає, але я вважаю, що ми будемо конструктивними", – розповів він. 

Контекст:

Переговори делегацій України і США відбулися в Ер-Ріяді 23-го і 25 березняДелегації США і РФ провели в Ер-Ріяді закриту зустріч 24 березня.

25 березня Білий дім повідомив, що на переговорах США й Росія домовилися "гарантувати безпечне судноплавство, відкинути застосування сили й не допустити використання комерційних суден із воєнною метою в Чорному морі".

Міністр оборони України Рустем Умєров, який представляв Київ на переговорах, уточнив, що Україна і США домовилися про гарантування безпечного судноплавства в Чорному морі, але переміщення Росією своїх військових суден за межі східної частини Чорного моря буде підставою для самозахисту України. США заявили про домовленість із Києвом "упроваджувати домовленості президентів США й України про заборону ударів по енергетичних об'єктах" України і РФ.