Україна може витримати битву за Донбас цього року й підготуватися до контратак наступного – NYT
Воєнні експерти, яких опитала The New York Times, вважають, що Збройні сили України мають усі можливості для того, щоб витримати битву за Донбас 2024 року й підготуватися до ймовірних контрнаступальних дій наступного, поки РФ накопичуватиме втрати у боях у цьому регіоні. Про це йдеться у матеріалі NYT, який опублікували 5 жовтня.
Газета звертає увагу на втрати РФ, які зростають (за даними британської розвідки, у вересні середньодобові втрати окупаційної армії в особовому складі сягнули рекордного показника – 1287 убитими й пораненими), на думку опитаних нею аналітиків, це є свідченням того, що РФ зазнає важких втрат.
Як пише газета, західному спостерігачу може здатися, ніби "повільний, але невпинний відступ" України на Донбасі (так ЗМІ назвав вихід сил оборони України з Мар'їнки, Авдіївки і потім із Вугледара) – свідчення того, що РФ перемагає, використовуючи перевагу в чисельності війська і вогневій потужності.
Але українські командири заперечують це, заявляючи, що битва за Донбас виходить за межі простих територіальних здобутків і втрат, додає видання. Ідеться про війну на виснаження, коли під час відступу Україна завдає противнику максимальних втрат у живій силі й техніці. Воєнний експерт з українського державного Інституту стратегічних досліджень Микола Бєлєсков у коментарі NYT назвав це "обміном територій на російські втрати".
Зараз питання лише в тому, скільки росіяни втратять, "доки не зрозуміють, що це безглуздо", зазначив у коментарі газеті військовослужбовець 411-го батальйону, який обороняє Покровськ.
За оцінками британського аналітичного центру RUSI, РФ за нинішніх темпів втрат і виробництва нового озброєння може вичерпати свої запаси бронетехніки до початку 2026 року. До того часу окупаційна армія може дозволити собі лише одну чи дві битви масштабів Авдіївки з погляду втрат у бронетехніці, зазначив німецький аналітик Франц-Стефан Гаді.
На його думку й за оцінкою інших експертів, від початку літа українські військові "мають добрі позиції, щоб витримати боротьбу в регіоні, чекаючи на накопичення російських втрат і готуючись до ймовірних контрнаступальних дій наступного року".
Видання пише, що дефіцит в особовому складі й у техніці в Україні почав знижуватися завдяки посиленню мобілізації і збільшенню постачань від союзників. Наступ у Курській області РФ підняв бойовий дух сил оборони України, але й виснажує бойові ресурси України, тому поставив "під більший ризик" українську армію, додало видання.
Контекст:
Країна-агресор РФ розв'язала війну проти України 2014 року, коли окупувала Крим і частини Донецької та Луганської областей. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну з північного, східного й південного напрямків.
Із 6 серпня ЗСУ ведуть наступальну операцію на території країни-агресора в Курській області РФ. За даними президента України Володимира Зеленського, на цей напрямок РФ перекинула 60 тис. військових, зокрема забрала із фронту в Україні. Більше ніж за місяць після початку операції РФ розпочала контрнаступ. Зеленський 12 вересня сказав, що український план передбачав це.