Воронюк – музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова: Росія довго стирала культурні кордони й у якийсь момент вирішила, що можна заходити танками
Українська письменниця, сценаристка, культурна кураторка, засновниця Всесвітнього дня вишиванки Леся Воронюк у коментарі музею "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова розповіла про важливість збереження української історичної спадщини під час повномасштабної війни. Інтерв'ю з експерткою присвячено Міжнародному дню пам'яток і визначних місць, зазначають у пресрелізі, який Фонд Ріната Ахметова надав інтернет-виданню "ГОРДОН".
Воронюк із перших днів повномасштабного вторгнення країни-агресора РФ в Україну допомагала вивозити колекції автентичного українського вбрання з окупованих, деокупованих і прифронтових територій, водночас їхні власники ризикували життям, щоб зберегти ці скарби для майбутніх поколінь.
"Культура – це спосіб мислення і це відповідь на запитання: "У нас є наші цінності, за які ми готові вмирати, чи нам байдуже й ми приймемо чужі?" – сказала Воронюк.
За словами експертки, війна починалася з того, що "Росія довго, старанно й усіма способами стирала саме культурні й інформаційні кордони" за допомогою своїх фільмів, музики, книжок, артистів, які постійно були в Україні.
"У якийсь момент Росія чомусь вирішила, що ці кордони настільки стерті, що можна заходити танками. Що буде дуже просто підкорити Україну, бо ніхто не відчує різниці, – наголосила Воронюк. – Але якраз саме завдяки ідентичності, національному ядру ми змогли сформувати загальнодержавну позицію й загальнодержавне протистояння".
Контекст:
У музеї "Голоси Мирних" Фонду Ріната Ахметова зберігають сотні тисяч історій українців про російсько-українську війну. Воронюк також розповіла музею свою історію й історію порятунку культурних колекцій. Крім того, музей зібрав окрему колекцію розповідей працівників українських музеїв про порятунок сотень тисяч безцінних експонатів.