Зеленський припустив припинення вогню, якщо підконтрольну Україні територію візьмуть у НАТО
Гаряча фаза російсько-української війни може припинитися, якщо підконтрольні Києву території візьмуть "під парасольку НАТО". Про це заявив президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю Sky News, опублікованому 29 листопада.
Водночас Зеленський назвав умову: запрошення в Альянс визнаватиме всі кордони України, які згодом можна буде, за його словами, повернути "в дипломатичний спосіб".
"Якщо ми хочемо зупинити гарячу фазу війни, нам треба взяти під парасольку НАТО територію України, яка зараз під нашим контролем", – сказав український президент.
Швидке припинення вогню гарантуватиме те, що нелегітимний російський президент Володимир Путін "не повернеться" й не захопить іще більше українських територій, вважає Зеленський.
Однак такої пропозиції Україні офіційно не надходило, додав він.
Контекст:
Про ймовірність сценарію, за якого Україна може стати членом НАТО, незважаючи на те, що деякі її території залишаться тимчасово окупованими, говорив колишній генеральний секретар Альянсу Єнс Столтенберг 4 жовтня. За його словами, у разі членства України є способи розв'язати проблему застосування ст. 5 про колективну безпеку (через що проти вступу України висловлюються США і ФРН), "якщо є лінія, яка не обов'язково є міжнародно визнаним кордоном".
9 жовтня італійське видання Corriere della Sera написало, що президент України був би готовий до припинення вогню за нинішньою лінією фронту без визнання нового офіційного кордону в обмін на деякі зобов'язання Заходу, зокрема на гарантії безпеки з боку США на зразок тих, які американці надали Японії, Південній Кореї й Філіппінам.
Зеленський наступного дня, коментуючи повідомлення ЗМІ, заявив, що припинення вогню в обмін на безпекові гарантії від союзників не є темою обговорень. 19 жовтня віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина висловила впевненість у тому, що Україну запросять у НАТО в межах її кордонів станом на 1991 рік.
На думку генсека Альянсу Марка Рютте, Україна зараз ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше. Він заявив 17 жовтня, що шлях України до членства в НАТО незворотний, питання тільки в часових межах.