Акціонери незаконно ліквідованих банків можуть у суді вимагати відшкодування збитків від НБУ – рекомендації юристів
Повернути на ринок фінансові установи, які було виведено Національним банком України, неможливо, тому що в Україні немає механізму, за яким банк може відновити свою ліцензію, але суди можуть розглянути рішення НБУ на предмет законності та захистити інтереси власників. До такого висновку дійшли експерти на круглому столі "Виведення банків із ринку: національна правозастосувальна практика та міжнародний досвід".
Якщо суд визнає, що Національний банк України незаконно ліквідував фінансову установу, то власники можуть відсудити компенсацію збитків. До такого висновку дійшли експерти на круглому столі "Виведення банків із ринку: національна правозастосувальна практика та міжнародний досвід", який відбувся у Києві 30–31 жовтня, повідомляє "Апостроф". Виступи учасників подає також прес-служба "Укрінком".
У круглому столі брали участь ректор Національної школи суддів України Микола Оніщук, заступник голови Верховного Суду Богдан Львов, провідний спеціаліст Світового банку Вахе Варданян, юридичний консультант Міжнародного валютного фонду Ендер Емре і радник управління технічної допомоги Міністерства фінансів США Шерон Іскі, судді Верховного Суду і судів апеляційних інстанцій.
Юристи зазначили, що визнані неплатоспроможними і ліквідовані банки повернути на ринок неможливо, оскільки в Україні немає механізму повернення ліцензій фінансовим установам, тому з моменту відкликання ліцензії банк працює як звичайна компанія в межах норм Господарського кодексу і поза юрисдикцією Нацбанку.
Суди мають право розглядати рішення НБУ та Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про виведення банків із ринку, встановлювати, чи законно це було зроблено, і ці рішення судів мають "містити ефективні способи правового захисту" інтересів усіх сторін: держави, вкладників, позичальників банків, уважають експерти.
У своїх висновках учасники заходу зазначили, що акціонери і кредитори банку, щодо якого судом було скасовано рішення НБУ про виведення з ринку, мають право вимагати від держави виплатити компенсацію збитків. Встановити їх розмір і зв'язок між рішенням НБУ і збитками має суд.
Юристи повідомили, що в Україні вже є різні вердикти стосовно цього: деякі суди ухвалюють рішення на користь власників банків, інші орієнтуються на закон "Про банки і банківську діяльність", у якому немає законодавчого механізму повернення банківської ліцензії визнаному неплатоспроможним банку, і ухвалюють рішення на користь Нацбанку.
Володимир Клименко, власник "Укрінбанку", який визнано неплатоспроможним у 2015 році, заявляв в інтерв'ю "Українським новинам", що законодавство, яке врегулювало б повернення банківських ліцензій, можна створити.
"У парламент уже було внесено два законопроекти стосовно цього питання. Як свідчить міжнародний досвід, абсолютно нормально, коли залишається працювати юрособа замість банку, але йде відшкодування збитків акціонерам банку, згідно із судовими рішеннями", – зазначив він.