Американська торговельна палата стурбована спробою покласти на інвесторів відповідальність за зміни тютюнового ринку
Зміни на ринку тютюнових виробів відбулися за згодою Антимонопольного комітету України, який надав низку дозволів на консолідацію ринку без проведення консультацій із виробниками та іншими зацікавленими сторонами, підкреслили в Американській торговельній палаті.
Американська торговельна палата в Україні заявила, що стурбована зневагою законними правами компаній під час оскарження в судовому порядку рішення Антимонопольного комітету про штрафи, і вважає, що в такий спосіб порушили права міжнародних інвесторів. Про це йдеться в повідомленні на сайті організації.
"Палата стурбована спробою покласти відповідальність за структурні зміни ринку дистрибуції тютюнової продукції у 2011–2012 роках на міжнародні компанії: "В.А.Т. – Прилуки", "Джей Ті Інтернешнл Компані Україна", "Імперіал Тобакко Юкрейн" та "Філіп Морріс Україна" – виробників тютюнових виробів. Такі зміни відбулися зі згоди Антимонопольного комітету України, який надав низку дозволів (рішення №№701-р, 702-р, 703-р, 704-р від 23 листопада 2011 року) на консолідацію ринку без проведення консультацій із виробниками та іншими зацікавленими сторонами", – підкреслили в Американській торговельній палаті.
Стягнення штрафу та арешт майна у момент оскарження рішення АМКУ в суді першої інстанції порушує закон України "Про захист економічної конкуренції", зазначили в організації.
"Це може призвести до падіння надходжень до державного бюджету і створення передумов для безпрецедентного зростання нелегального імпорту тютюнових виробів. Закликаємо відповідальні органи державної влади до справедливого та неупередженого ставлення до міжнародних інвесторів в Україні й забезпечення належного правового процесу, дотримання принципів незалежності та неупередженості при розгляді справ щодо оскарження рішення №697-р у судах", – резюмували автори звернення.
Антимонопольний комітет України 10 жовтня 2019 року заявив, що наклав на чотирьох виробників і одного дистриб'ютора – Tedis Ukraine – цигарок штраф на загальну суму 6,5 млрд грн за антиконкурентні узгоджені дії. В АМКУ заявили, що великі компанії – виробники сигарет домовилися працювати тільки з одним дистриб'ютором – Tedis Ukraine, у таки спосіб вони перешкоджали появі на ринку нових гравців. Виробники оскаржують це рішення в суді.
21 червня 2020 року Антимонопольний комітет України повідомив, що Господарський суд Києва відхилив позов компаній "Імперіал Тобакко Юкрейн" та "Імперіал Тобакко Продакшн Україна" до АМКУ з вимогою визнати частково недійсним штраф на загальну суму майже 460 млн грн. Обидві компанії готуються подавати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції.
На сайті Антимонопольного комітету України було опубліковано оголошення про сплату штрафу з боку "Імперіал Тобакко". У пресслужбі тютюнової корпорації повідомили, що інформацію АМКУ в частині мотивації компанії щодо виплати штрафу подано некоректно, вона не відповідає дійсності і є "завідомо неправдивою з метою введення громадськості в оману про діяльність компанії", а АМКУ в такий спосіб демонструє у своїх діях "непрофесіоналізм і некомпетентність".
У лютому генеральний директор "Імперіал Тобакко" Ростислав Чернак заявляв, що вважає необґрунтованими претензії до компанії і переконаний, що суди захистять її права. Керівник розповів, що Антимонопольний комітет сам 2010 року створив ситуацію, через яку зараз намагається оштрафувати "Імперіал Тобакко": видав множинні дозволи на користь компанії "Мегаполіс Україна", яку згодом перейменували на Tedis Ukraine, у підсумку фірма придбала частину великих дистриб'юторів, а ще частина пішла з ринку.
Він додав, що тепер Антимонопольний комітет намагається перекласти відповідальність за свої дії на виробника, звинувачуючи у змові з іншими компаніями.