Бакай та Медведчук у 2009 році допомагали Таруті продати корпорацію ІСД росіянам
Продаж українського металургійного холдингу "Індустріальний союз Донбасу" російському "Внешэкономбанку" у 2009 році став можливим завдяки посередництву близьких до кремлівського істеблішменту бізнесменів і політиків Ігоря Бакая та Віктора Медведчука. Про це 23 січня написала "Немецкая волна" з посиланням на конфіденційні документи.
Висвітлив деталі угоди, які залишалися таємницею, судовий позов у Лондоні між колишніми партнерами по холдингу Сергієм Тарутою і Віталієм Гайдуком.
"Незадовго до продажу контрольного пакета росіянам Сергій Тарута і його партнер Олег Мкртчан викупили у третього партнера – Віталія Гайдука – його третину акцій. Гроші на придбання акцій Гайдука українцям дав у кредит російський "ВЭБ". Лише за лічені тижні після цього куплені в експартнера акції Тарута і Мкртчан продали росіянам, додавши до цього пакета по 8,1% зі своїх часток. У перерахунку за акцію вони отримали в рази більше, ніж заплатили перед цим своєму партнеру. Гайдук отримав за свій пакет обсягом 33,8% $750 млн, тоді як Таруті та Мкртчану росіяни заплатили по $1 млрд за 8%, які продав кожен із них", – пише видання.
"ВЭБ" володів контрольним пакетом акцій ІСД, Тарута і його партнери – блокувальним.
У 2016 році Гайдук подав позов до Високого суду Лондона. Він вважає себе обдуреним і вимагає від Тарути та Мкртчана $1 млрд компенсації. Судовий спір наразі на завершальній стадії.
У письмових поясненнях суду Тарута відкинув звинувачення в тому, що ввів партнера в оману. За його словами, Гайдук під час продажу "був у змозі скористатися порадами фахівців".
Згідно із судовими документами, предметом розгляду в Лондоні була комісія щодо Бакая. Адвокати Гайдука припускають, що цей платіж міг бути "відкатом", тобто прихованим хабарем третім особам, які стояли за угодою.
Тарута, який наразі є народним депутатом України від "Батьківщини", у розмові з "Немецкой волной" заявив, що Бакай "заробив ці гроші, продажем росіянам ми зобов'язані саме йому".
Видання з'ясувало, що за посередництво Бакай та Медведчук закріпили за собою опціон на придбання 10% акцій ІСД.
Тарута не приховує, що угода 2009 року була б неможливою без підтримки Кремля. "Важливі рішення у "ВЭБ" ухвалює російське міністерство фінансів спільно з головою уряду, який є головою наглядової ради", – констатував колишній глава ІСД. Прем'єр-міністром РФ на момент продажу корпорації був нинішній президент Росії Володимир Путін, кумом якого є Медведчук.
Із 2014 року найбільші заводи ІСД розташовані в не підконтрольній уряду України частині Донбасу, їхня ринкова вартість близька до нуля, зазначає "Немецкая волна".
Експартнер Тарути і Гайдука Мкртчан у 2014 році відмовився від українського громадянства і набув російського. У 2019 році суд у Москві визнав його винним у шахрайстві в особливо великому розмірі й засудив до дев'яти років колонії.