Директор Українського центру соціальної аналітики: Гроші на боротьбу із хворобами в Україні переводять у готівку, і вони осідають у приватних кишенях
Україні надходять "величезні суми" від інших країн у вигляді допомоги на впровадження реформ, але витрачає вона їх не за призначенням, заявив директор Українського центру соціальної аналітики Євген Філіндаш.
Українські набувачі грантів освоїли мільйони доларів іноземної допомоги від американських платників податків не за призначенням, написав 11 лютого у своєму блозі на сайті "Корреспондент" директор Українського центру соціальної аналітики Євген Філіндаш.
За його словами, Україні надходять "величезні суми" від інших країн у вигляді допомоги – на впровадження реформ, зокрема й на медицину від $100 млн до $150 млн на рік.
"Але, незважаючи на отримані мільйони, сьогодні ми беззахисні перед більшістю загроз. Зокрема й перед коронавірусом. Мільйони, які мали витрачати на добрі наміри, в Україні переводять у готівку, і вони осідають у приватних кишенях", – написав Філіндаш.
Як приклад неефективного витрачання коштів він наводить програму "HealthLink: Активізація зусиль щодо протидії ВІЛ/СНІД в Україні", яку фінансує уряд США.
"Дійсно, підтримка у боротьбі зі СНІДом дуже потрібна, адже в Україні лише офіційно зареєстровано 240 тис. ВІЛ-позитивних людей. Так ось – на ці потреби уряд США виділяє $22 млн", – повідомив Філіндаш.
Експерт зазначив, що вже витрачено 10% від суми на мобільні телефони як сувеніри, меблі для офісу, перельоти, готелі та інформаційно-аналітичні послуги.
"Проєкт стартував у 2017 році. А це закупівлі 2019 року. Тобто вони нічого ще не починали робити. Окрім готелів, комп'ютерів та меблів", – зазначив Філіндаш.
Він назвав виконавців проєкту: Благодійна організація "Всеукраїнська мережа людей, які живуть із ВІЛ/СНІД" (ЛЖВ) та Міжнародний благодійний фонд "Альянс громадського здоров'я".
Також Філіндаш навів приклад іншого проєкту, який фінансує USAID, на $23 млн: у ньому виконавцями значаться "Делойт енд Туш ЮСК" і "Делойт Консалтинг Оверсіз Проджект".
"Як завжди, майже $200 тис. – це ноутбуки та всілякі гаджети. $3,4 млн – це публікація матеріалів проєкту, поштові послуги, комунальні платежі офісу. $143 тис. – на перельоти всередині України і $512 тис. – на проживання в готелях, оренду, харчування під час вебінарів і фокус-груп. Чудово витратили. Молодці!!!" – резюмував автор.