Економіст Савченко: Якщо проблема з коронавірусом затягнеться на три місяці, зростання нашої економіки цього року буде ще меншим – приблизно 3,3–3,4%
Зростання ВВП України цього року навряд чи сягне 4%, незважаючи на те, що зовнішні фактори цьому сприяють. Таку думку в коментарі виданню "ГОРДОН" висловив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко.
Якщо проблема з коронавірусом затягнеться на три місяці й довше, зростання української економіки цього року буде приблизно 3,3–3,4%. Таку думку виданню "ГОРДОН" висловив ексзаступник голови правління НБУ, фінансист, економіст Олександр Савченко, коментуючи прогноз прем'єр-міністра України Олексія Гончарука, що у 2020 році ВВП країни зросте на 4%.
"Чим менше розвинена економіка, тим більші темпи зростання вона може показати. Тобто малими інвестиціями і ресурсами слабка економіка може продемонструвати високі темпи зростання. Як це було в Німеччині чи Японії. Я думаю, у четвертому кварталі цього року темпи зростання будуть вищими, ніж у другому і третьому. Тому що база порівняння буде гіршою – минулого року падіння темпів зростання в нас було якраз у четвертому кварталі. У будь-якому разі, мені поки не віриться, що ВВП цього року зросте на 4%. Мій прогноз – 3,5%. Хоч зовнішні чинники цьому і сприяють. Ціни на нафту й газ різко впали. Отже, у доларах ми будемо менше імпортувати. Що стосується експорту, то в нас це насамперед сільське господарство, сфера IT та металургія", – зазначив економіст.
За його словами, позначитися на показниках зростання української економіки може ситуація з поширенням коронавірусу.
"Якщо проблема з коронавірусом затягнеться на три місяці, це призведе до глобального уповільнення світової економіки. І якщо Китай "упаде" на 1%, то інші країни – теж десь на 0,5%. Ми ж у цьому разі дістанемо зростання економіки ще менше – приблизно 3,3–3,4%. Хоча, імовірно, вірус за місяць сягне максимуму і почне згортатися. Тоді його вплив буде несуттєвим. Що стосується інвестицій в Україну, то якщо відкинути балансові маніпуляції, вони становлять $1–1,5 млрд. Окрім споживчого кредитування, зростання за кредитами немає. Також немає в нас і фондового ринку. І ніхто про це навіть не думає. Хоча, приміром, у тій самій Америці фондовий ринок – це основний інструмент залучення інвестицій. Довгострокових кредитів ми навіть 20 років тому отримували більше, ніж зараз. Загалом, потрібен прорив. Але без реальних реформ він неможливий. Поки що статус-кво зберігається", – підкреслив Савченко.
Згідно з макроекономічним прогнозом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства, зростання ВВП України у 2020 році може становити 3,7% (за оптимістичним сценарієм – 4,8%).
2 вересня 2019 року прем'єр-міністр України Олексій Гончарук заявив, що ВВП України має зрости на 40% протягом п'яти років. Глава уряду пояснив, що у 2020 році зростання економіки має становити не менше ніж 5%, а в усі наступні – не менше ніж 7%.
3 вересня міністерка фінансів України Оксана Маркарова зазначила: щоб протягом п'яти років ВВП України зріс на 40%, зростання економіки має становити майже 7% на рік.
Зростання ВВП за підсумками 2019 року становило 3,3%.