Економістка Світового банку заявила, що Україні треба зупинити стрімке зростання мінімальної зарплати
Економістка представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач заявила, що різке зростання зарплат у державному секторі є фактором тиску на інфляцію.
Україні треба зупинити стрімке зростання мінімальної зарплати до завершення основних структурних реформ в економіці. Таку думку висловила економістка представництва Світового банку в Україні Анастасія Головач в інтерв'ю DT.UA, опублікованому 13 липня.
Економістка зазначила, що підвищення мінімальної зарплати без збільшення продуктивності праці призводить до того, що попит збільшується набагато швидше, ніж пропозиція встигає на нього відреагувати.
Вона нагадала, що 2017 року мінімальну зарплату подвоїли, а 2018 року – збільшили ще на 30%. Крім того, вчителі та лікарі отримали додаткові секторальні надбавки.
"Заробітна плата в держсекторі як відсоток від ВВП зросла з 9,6 у 2016 році до 11% – у 2018-му... Якщо порівнювати із зіставними європейськими країнами, то і 9,6% – це багато, а 11 – це дуже багато. З одного боку, на ці видатки йдуть кошти, які могли б інвестуватися в інфраструктуру, а з іншого – вони формують попит у тих секторах, які не можуть забезпечити там сталого економічного зростання і частково є чинниками тиску на інфляцію", – підкреслила Головач.
Економістка додала, що в разі стимулювання внутрішнього споживання коштом держвитрат уникнути негативних наслідків практично неможливо.
"Будь-які підвищення заробітних плат і надбавок у державному секторі... матимуть негативні наслідки для економічного зростання. Тобто чистий економічний ефект від них буде негативним, – обмежена кількість населення виграє від збільшення своїх доходів, тоді як решта економічних агентів постраждають", – підсумувала вона.
Мінімальна зарплата в Україні станом на травень 2019 року – 4173 грн. Середньорічна мінімальна зарплата українців може становити до 2020 року 4961,5 грн. Таке припущення висунуло Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
За даними Державної служби статистики, у березні 2019 року середня зарплата в Україні була 10 237 грн, що на 22% більше, ніж у березні 2018 року.
У червні прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що зростання економіки дасть можливість збільшити мінімальну зарплату в Україні до $300 протягом найближчих двох років.