Герус заявив, що Зеленський ініціює скасування формули "Роттердам плюс"
Команда президента України Володимира Зеленського та представники Адміністрації Президента підготували проєкт закону, який пропонує вилучити із формули обчислення вартості вугілля ціну доставляння з Роттердама до України, повідомив представник глави держави в Кабінеті Міністрів Андрій Герус.
Президент України Володимир Зеленський ініціює скасування формули "Роттердам плюс", заявив 14 червня на брифінгу в Києві представник глави держави в Кабінеті Міністрів Андрій Герус, повідомляє кореспондент "ГОРДОН".
"Командою президента України та Адміністрацією Президента будо підготовлено законопроєкт, який у понеділок буде внесено у [Верховну] Раду. Цей законопроєкт називається "Щодо зниження вартості електричної енергії", а саме пропонується, щоби формула "Роттердам плюс" була скасована і щоби замість неї діяла інша формула – можна її назвати "Роттердам мінус", – сказав Герус.
За його словами, законопроєкт пропонує вилучити з формули обчислення вартості вугілля так званий "плюс" – ціну доставляння з Роттердама до України, якого за фактом не існувало, оскільки "ніхто звідти вугілля не надавав".
Документ також передбачає відтермінування запровадження ринку електроенергії на один рік.
"На нашу думку, це неправильно настільки не підготовлений ринок [електроенергії] вводити з 1 липня. Протягом цього року буде існувати формула "Роттердам мінус" і вона буде регулювати тарифи вугільних електростанцій", – додав представник президента в Кабміні.
Формулу "Роттердам плюс" було введено постановою НКРЕКП №289 від 3 березня 2017 року "Про затвердження порядку формування прогнозної оптової ціни електричної енергії". Згідно з постановою, у ціну електроенергії закладали вартість вугілля, відштовхуючись від котирувань індексу API2 європейського хабу ARA (Амстердам – Роттердам – Антверпен).
24 березня 2017 року НАБУ відкрило кримінальне провадження, у межах якого розслідує дії членів НКРЕКП, які затвердили формулу "Роттердам плюс". У бюро вважають, що дії комісії надали перевагу енергокомпаніям, які працювали за ціновими заявками. Співробітників НКРЕКП підозрюють у зловживанні службовим становищем під час ухвалення рішення про введення в дію формули.
Економіст Андрій Герус (нині – представник президента в Кабміні) стверджував, що основні доходи від застосування "Роттердам плюс" отримує холдинг ДТЕК Ріната Ахметова.
Директор секретаріату Європейського енергетичного співтовариства Янез Копач заявляв, що до 2018 року в Європі залишилося лише дві країни, які використовували формульне регулювання ціни на генерацію електроенергії, – Україна і Республіка Сербська (частина Боснії і Герцеговини).
23 серпня 2018 року НКРЕКП скасувала формулу "Роттердам плюс" у зв'язку з початком дії нового ринку електричної енергії.