Глава Мінсоцполітики: У короткостроковій перспективі навряд чи буде введено накопичувальну пенсійну систему
В Україні поки немає інфраструктури для запуску накопичувальної пенсійної системи, але є напрацювання, заявила міністерка соцполітики України Юлія Соколовська.
Накопичувальну пенсійну систему навряд чи буде запроваджено в Україні в короткостроковій перспективі. Про це в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна", яке вийшло 27 вересня, сказала міністерка соцполітики України Юлія Соколовська.
"У короткостроковій перспективі навряд чи [запровадять таку систему]. У нас ще немає створеної інфраструктури, щоб це запрацювало, але вже є багато напрацювань. Узагалі дослідження щодо накопичувальної системи показують, що очікування людей щодо цієї системи завеликі, люди не до кінця розуміють, скільки це буде коштів. І взагалі, я вважаю, що з нашою пенсійною системою – хоч це накопичувальна, хоч солідарна – насправді людина не розуміє, скільки вона отримає пенсії, сплачуючи єдиний соціальний внесок. Це також проблема, і я б хотіла наступними місяцями цим зайнятися – просто пояснити людям, як працює наша солідарна [пенсійна] система", – сказала міністерка.
Соколовська зазначила, що спочатку треба створити "дизайн" накопичувальної пенсійної системи в Україні.
"Хто платить, скільки відсотків, зробити актуарні розрахунки, чи це буде вигідно людині. Плюс накопичення – це довгі гроші, тобто збереження. Зазвичай це працює так, що кошти інвестуються, а, значить, має бути ринок, куди можна інвестувати. На сьогодні в Україні такого ринку фактично немає. Ви знаєте, що був прийнятий законопроєкт про спліт – в ньому також є питання регулювання недержавних пенсійних фондів, Комісії з цінних паперів фондового ринку. Це вірогідно перші кроки, про які можна сказати, що якщо будемо рухатися в цьому напрямку ефективно, то за якийсь період часу зможемо запровадити і накопичувальну систему. Треба детально дивитися. Є країни, які давно запровадили накопичувальну систему, і в них є досвід: що спрацювало, а що ні. І нам теж потрібно це розуміти", – додала міністерка.
Вона зазначила, що громадяни також можуть самі робити накопичення.
"Я скажу таку річ: нам сьогодні нічого не заважає накопичувати собі на старість, але, на жаль, ми чомусь цього не робимо. Це насправді людська природа. Тому стимулювати людей накопичувати – це один із виходів. Але було б добре, якби люди були свідомі і думали про старість завчасно", – заявила Соколовська.
Пенсійна реформа набула чинності 11 жовтня 2017 року. За даними Міністерства соціальної політики, пенсії перерахували для 10,2 млн осіб з урахуванням індивідуальних показників їхнього заробітку і страхового стажу. Середній розмір доплат становив 560 грн.
Із 2019 року в Україні мали ввести другий рівень пенсійної системи (накопичувальної), який повинен доповнити перший – традиційні солідарні пенсії. Норма передбачає, що українці будуть відраховувати на державний рахунок гроші, з яких потім отримають додаток до пенсії. Відмовитися від цього могли б ті, кому на 1 січня 2019 роки до пенсії залишалося менше ніж 10 років.