Голова асоціації енергетики заявив, що в "Роттердам плюс" не могло бути корупції, формула давала найнижчу ціну вугілля, доводи правоохоронців неспроможні

Олександр Трохимець: Тобто ми з вами, платники податків, дотуємо спочатку видобуток вугілля на державних шахтах, а потім ще дотуємо його спалювання на державних ТЕС
Фото: epravda.com.ua

Наразі ціна вугілля в Роттердамі з доправленням в Україну була б на рівні 1700 грн за тонну, тоді як державні шахти продають вугілля за 25002600 грн за тонну, а витрачають на його видобування 3700 грн, уважає президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець.

Формула "Роттердам плюс" не завдавала державі збитків, уважає юрист, керуючий партнер правової групи "Трохимець і партнери", президент Асоціації енергетики України Олександр Трохимець. У своєму Facebook він прокоментував заяву про збитки через вугільну формулу, яку зробили керівники Спеціалізованої антикорупційної прокуратури і Національного антикорупційного бюро України на пресконференції 9 серпня.

"Роттердам плюс", як зазначили самі ж детективи НАБУ, є прогнозною ціною. Тобто орієнтиром або верхньою межею. У сьогоднішній моделі ринку це називається price cap. ТЕС у попередній моделі ринку працювали за так званима "ціновими заявками" – приблизно те ж саме, що сьогодні відбувається на ринку на добу наперед чи внутрішньодобовому ринку. Тобто за моделлю аукціонів – давали завжди нижчу ціну. Інакше б жодна ТЕС не змогла б продати електроенергію на оптовому ринку. Фактичний тариф ТЕС був завжди нижчим від індикатива по "Роттердам плюс". У деякі періоди – нижчим аж на третину. По-друге, навіть ця індикативна ціна формувалася як середня у вугільному хабі ARA (порти Амстердам – Роттердам – Антверпен). Його індекс API2 є визначальним у Європі. Це забезпечувало максимальну об'єктивність і незалежність ціни вугілля від чиновницького втручання", – написав Трохимець.

Він підкреслив, що наразі ціна вугілля в Роттердамі з доправленням в Україну була б на рівні 1700 грн за тонну, тоді як державні шахти продають вугілля за 2500–2600 грн за тонну, а витрачають на його видобування 3700 грн.

"Тобто ми з вами, платники податків, дотуємо спочатку видобуток вугілля на державних шахтах, а потім ще дотуємо його спалювання на державних ТЕС. І тут, на думку правоохоронців, збитків державі немає. А в "Роттердам плюс", який давав найнижчу ціну на вугілля, є. Дивна логіка! Я задавав питання [директору НАБУ] Артему Ситнику щодо ціни на вугілля, яку він брав для розрахунку "збитків". Але відповіді не отримав! Так само, як не отримали її мільйони українців", – заявив президент Асоціації енергетики України.

24 березня 2017 року НАБУ відкрило кримінальне провадження, у межах якого розслідує дії членів Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, котрі затвердили вугільну формулу "Роттердам плюс". Із 1 липня набув чинності новий ринок електроенергії, через що колишні принципи формування цін скасовано і формула "Роттердам плюс" припинила дію. Розслідування Національного антикорупційного бюро триває. 8 серпня в НАБУ повідомили, що оголосили про підозру ексголові НКРЕКП Дмитру Вовку і ще п'ятьом фігурантам.