Група ВТБ може подати позов до Порошенка через українську "дочку" і стягнути витрати на купівлю банку "Мрія" – заява
У російській групі ВТБ вважають, що рішення Апеляційного суду Києва про арешт акцій і активів української "дочки" поставило під загрозу діяльність фінансової установи в Україні, а керівництво країни в особі президента Петра Порошенка відповідальне за цю шкоду.
Російська група ВТБ залишає за собою право звернутися в міжнародний суд по стягнення з президента України Петра Порошенка коштів, витрачених ВТБ на купівлю банку "Мрія", на тлі арешту акцій і активів української "дочки" – "ВТБ Банку", ідеться в заяві групи від 27 листопада.
"Хотіли б також нагадати П.О. Порошенку, що ВТБ (Україна) було створено на базі банку "Мрія", яким він володів і який група ВТБ придбала у нього 2006 року", – зазначено в ній.
У заяві наголошують, що рішення Апеляційного суду Києва про арешт акцій і активів української "дочки" поставило під загрозу діяльність фінансової установи в країні. Його було ухвалено в межах провадження щодо визнання і виконання рішення міжнародного арбітражного суду в Гаазі за позовом компаній групи Ігоря Коломойського проти Росії.
У ВТБ повідомили, що оскаржили рішення київського суду, але розгляд скарги затягують.
"Дії Коломойського цілеспрямовано посилюють протизаконні санкції, які керівництво України ввело в березні 2017 року проти російських банків... У цій ситуації керівництво України повністю відповідальне за ті збитки, яких неправові дії Коломойського можуть завдати українським вкладникам і бізнесу", – вважає група ВТБ.
До початку російської агресії "ВТБ Банк" був одним із найсильніших гравців українського ринку з великими промисловими клієнтами, його активи перевищували 30 млрд грн. До 1 січня 2018 року цей показник впав до 11,5 млрд грн.
Навесні 2017 року за рішенням Ради нацбезпеки України проти російських банків, зокрема ВТБ, було введено санкції. У березні 2018-го президент України Петро Порошенко продовжив їх ще на рік. Українські "дочки" не можуть виводити кошти за межі країни, а держструктурам заборонено розміщувати гроші на його рахунках.
5 вересня Апеляційний суд Києва наклав арешт на акції банків із російським капіталом, зокрема "ВТБ Банк". Арешт накладено для забезпечення виконання рішення Третейського суду Гааги від 2 травня про стягнення компенсації за порушення Росією угоди між Кабінетом Міністрів України та урядом Російської Федерації про заохочення та взаємний захист інвестицій від 27 листопада 1998 року.
27 листопада Національний банк України зарахував "ВТБ Банк" до категорії неплатоспроможних. У НБУ додали, що 97% вкладників банку – 59 108 осіб – отримають вклади в повному обсязі, оскільки їхній розмір не перевищує 200 тис. грн. Клієнти з великими обсягами вкладів отримають їх у межах суми, передбаченої Фондом гарантування вкладів фізичних осіб. Загалом фонд забезпечить гарантовані виплати вкладникам в обсязі 942,7 млн грн.