Коболєв отримав $7,9 млн як премію за перемогу у Стокгольмському арбітражі над "Газпромом"
Співробітникам НАК "Нафтогаз України" вже виплатили премії в розмірі $20,7 млн за перемогу у Стокгольмському арбітражному суді у спорі із "Газпромом" за транзитним контрактом, ідеться в матеріалі ZN.UA, опублікованому 8 червня.
Видання пише, що перемогу у Стокгольмському арбітражі "Нафтогаз" "спотворив жадібністю".
У ZN.UA наголошують, що голова правління компанії Андрій Коболєв отримав 207 млн грн ($7,9 млн). Усі отримані на рахунок в "Ощадбанку" гривні він перевів у долари, вказавши як причину допомогу сім'ї, пише видання. За інформацією джерел у банку, перші $800 тис. він відправив матері.
У матеріалі йдеться, що комерційний директор "Нафтогазу" Юрій Вітренко отримав 130 млн грн. Пізніше автор статті журналіст Ігор Маскалевич уточнив у Facebook, що в матеріалі припущено помилки. За уточненою інформацією, Вітренко отримав як премію 158 млн грн ($6 млн).
ZN.UA пише, що більшу частину другої частини премії, яку виплачуватимуть за умови успішного стягнення із "Газпрому" боргу, також отримають Коболєв і Вітренко.
Згідно з даними видання, під час судового розгляду із "Газпромом" НАК "Нафтогаз України" витратив €25 млн на послуги норвезької юридичної фірми.
Вітренко розкритикував матеріал на сторінці у Facebook.
Він зазначив, що завдяки виграшу у транзитній справі Україні не довелося платити $2,1 млрд за газ, отриманий від "Газпрому".
"З виграшу $4,6 млрд по транзитній справі $2,1 млрд були зараховані арбітражем як повна оплата за газ. Тому ці $2,1 млрд уже фактично отримані. І тільки на ці вже фактично отримані гроші нараховувалася премія. Ніхто не ділив "шкуру невбитого ведмедя", – написав комерційний директор НАК.
Вітренко додав, що міжнародні юристи тільки допомагали "Нафтогазу" юридично обґрунтувати свою позицію.
"Але цю позицію потрібно спочатку власноруч сформувати, а потім захистити перед міжнародним арбітражем, і це робота компанії. Компетентні юристи – необхідна, але далеко не достатня умова успіху. Чи, може, ви думаєте, що у "Газпрому" були некомпетентні юристи? До речі, вони були набагато дорожчими", – заявив він.
У "Нафтогазі" повідомили 30 травня, що премії отримає 41 співробітник компанії. Розмір виплат залежить від особистого внеску кожного. Загальний обсяг премій становить $46,3 млн – 1% від $4,6 млрд, які суд присудив НАК. Повідомляли, що $20,7 млн (541 млн грн) виплатять у травні. Інші премії будуть виплачувати протягом трьох років виключно за умови успішного стягнення з "Газпрому" $2,6 млрд боргу.
Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман попросив наглядову раду "Нафтогазу" переглянути розмір премій.
"Економічна правда" писала в листопаді 2017 року, що керівництву НАК виплатили премії в розмірі річних зарплат за перемогу у Стокгольмському арбітражі за контрактом на постачання газу. У "Нафтогазі" підтвердили виплату, але абсолютну цифру повідомити відмовилися.
Із 2014 року "Газпром" і "Нафтогаз" судилися в Стокгольмському арбітражі через контракти на постачання природного газу із РФ в Україну і транзит газу через територію України від 2009 року.
22 грудня 2017 року в "Нафтогазі" заявили про перемогу над "Газпромом" за всіма спірними питаннями контракту на постачання газу. Водночас у "Газпромі" повідомили, що суд зобов'язав "Нафтогаз" виплатити суму протермінованої заборгованості в розмірі $2 млрд і відсотки за протермінування.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. НАК домоглася компенсації в розмірі $4,63 млрд. За результатами двох арбітражних проваджень у Стокгольмі "Газпром" повинен виплатити $2,56 млрд на користь "Нафтогазу".
"Газпром" уже оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу і почав процедуру розірвання контрактів із НАК "Нафтогаз України".
30 травня "Нафтогаз" почав процедуру примусового стягнення з "Газпрому" $2,6 млрд.