Коболєв про газові переговори: Нам пропонують "обнулити взаємні претензії". Шукаю і не знаходжу зустрічні кроки РФ на співставні суми
Україна вже давно переконалася, що ніщо не обходиться їй так дорого, як дешевий російський газ, заявив голова правління НАК "Нафтогаз Україна" Андрій Коболєв, коментуючи газові переговори з Росією.
Коли відносини НАК "Нафтогаз України" з "Газпромом" вдається зробити суто комерційними, баланс витрат суттєво змінюється на користь України. Про це на своїй сторінці у Facebook написав голова правління української компанії Андрій Коболєв.
"Продовжують надходити нові заяви з РФ. Через ЗМІ нам пропонують: "обнулити взаємні претензії"; російський газ за прямими поставками дешевший, ніж за реверсом. Для "Нафтогазу" продовження транзиту російського газу є стратегічним завданням, але на цю проблему треба дивитися з точки зору сухих цифр і фактів. По першому пункту. Російська сторона пропонує "Нафтогазу" "обнулити" майже $3 млрд за стокгольским рішенням і відмовитися від позову ще на $12 млрд. До того ж Антимонопольному комітету пропонується відмовитися від штрафу на близько $7 млрд. Разом – $22 млрд "понять и простить". Шукаю і не знаходжу в озвучених у медіа пропозиціях зустрічні кроки Росії на співставні суми. Хіба так виглядає "обнулення" взаємних претензій?" – написав Коболєв.
Він зазначив, що Україні пропонують повернутися до прямого постачання газу з Росії й обіцяють ціну на 25% нижчу, ніж зараз із Європи.
"За діючим контрактом ми вже маємо право купувати російський газ за ціною німецького хаба. "Газпром" відмовляється виконувати це положення контракту. Традиційно російські поставки, навіть зі знижками за лояльність, чомусь виходять дорожчими, ніж закупівлі за конкурентними цінами в Європі. Це нелогічно, бо "Газпром" транспортує газ на меншу відстань. Коли Стокгольмський арбітраж виправив цю цінову аномалію, "Газпром" відмовився постачати газ. Ми вже давно переконалися, що ніщо не обходиться Україні так дорого, як дешевий російський газ. Коли наші відносини з "Газпромом" вдається зробити суто комерційними, баланс витрат суттєво змінюється на користь України", – підкреслив Коболєв.
Він зазначив, що Україна готова домовлятися про продовження транзиту, її позиція в цьому питанні повністю збігається з позицією Єврокомісії. Однак Росія проти.
"Її лякає "вакханалія у Стокгольмському арбітражі". Звичайно, рішення найавторитетнішого європейського арбітражного суду можна називати "вакханалією", але тоді постає логічне питання – навіщо "Газпром" минулого року першим ініціював у Стокгольмському арбітражі два нові процеси проти "Нафтогазу"? Ми готові до конструктивного співробітництва заради продовження транзиту, але будемо й надалі наполегливо та ефективно захищати як національні інтереси, так і інтереси "Нафтогазу", – додав голова правління української компанії.
10-річний контракт між Україною та Росією про постачання і транзит газу закінчується наприкінці 2019 року. З осені 2015-го Україна не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні. Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу з РФ до Європи.
28 жовтня у Брюсселі відбулися переговори за участю представників України, Росії та Єврокомісії. Під час консультацій обговорили тарифи на транзит, обсяги транзиту й упровадження європейських правил ринку газу в Україні після 2019 року.
У НАК "Нафтогаз" заявили, що під час тристоронніх переговорів про транзит російського газу в Європу через газотранспортну систему України російська делегація знову порушила питання перегляду рішень Стокгольмського арбітражу для відновлення транзиту газу.
28 лютого 2018 року Стокгольмський арбітраж задовольнив позов "Нафтогазу" до "Газпрому" про недостатні обсяги транзиту. Українська компанія домоглася компенсації в сумі $4,63 млрд. З урахуванням того, що арбітраж підтвердив борг української сторони за постачання газу в розмірі більш ніж $2 млрд, "Газпром" мав виплатити "Нафтогазу" $2,56 млрд. За твердженням української компанії, з 1 березня 2018 року на суму боргу нараховують пеню. "Газпром" оскаржив обидва рішення Стокгольмського арбітражу й почав процедуру розірвання контракту з "Нафтогазом".
2 листопада "Нафтогаз" подав до арбітражу нову заяву проти "Газпрому".