Коболєв зробив заяву, що "Газпром" може відмовитися від транзиту газу через Україну, навіть якщо "Північний потік – 2" не буде побудовано
Імовірність припинення транзиту російського газу через Україну з 1 січня 2020 року досить висока, заявив голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв.
Російський "Газпром" має технічні можливості відмовитися від використання української газотранспортної системи, навіть у разі якщо будівництво "Північного потоку – 2" не буде завершено, заявив 16 травня в Києві під час Міжнародної інвестиційної конференції "Game of thrones: final season?" голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"За нашими підрахунками, російська сторона має технічну можливість наступного року не використовувати український транзит, навіть якщо не буде побудовано "Північний потік – 2". При цьому він може виконувати мінімальні обсяги постачання газу європейським споживачам у рамках наявних контрактів "Газпрому". Дефіцит постачань газу в такій ситуації становить приблизно 5 млрд м3. Ці розрахунки збігаються з розрахунками декількох великих міжнародних інститутів", – заявив Коболєв.
Він зазначив, що зараз "Газпром" постачає газ до Європи у прискореному темпі, формуються рекордні запаси газу.
"Я так думаю, що саме для покриття цього дефіциту ці додаткові запаси і створюються. Тому, за моєю оцінкою, яку також поділяють і наші європейські партнери, ймовірність того, що 1 січня 2020 року ми отримаємо повне припинення транзиту, як це було в січні 2009 року, досить висока", – додав голова НАК.
21 січня 2019 року в Брюсселі відбувалися тристоронні переговори України, Росії та Європейської комісії щодо продовження транзиту російського газу через українську газотранспортну систему. На переговорах йшлося про перспективи транзиту російського газу в Європу через Україну після 2019 року, коли закінчується чинний транзитний контракт.
За повідомленням української делегації, голова "Газпрому" Олексій Міллер висунув пропозицію стосовно пролонгації договору про транзит газу 2009 року.
У березні умови для транзиту газу через Україну перерахував глава уряду Росії Дмитро Медведєв. "Це врегулювання відносин між зацікавленими компаніями, вигідні економічні та комерційні параметри угоди, а також стабільна політична ситуація", – сказав він.
Новий раунд переговорів мав відбутися у травні. Українська сторона має намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м3 газу щороку протягом 10 років.
"Північний потік – 2" – другий газопровід, який має з'єднати Росію з Німеччиною по дну Балтійського моря. Довжина маршруту – понад 1200 км, потужність нового трубопроводу становитиме 55 млрд м3 газу на рік. Вартість проекту – €9,5 млрд, його спільно фінансують російський "Газпром" і п'ять європейських компаній. У "Газпромі" прогнозують, що "Північний потік – 2" введуть в експлуатацію до кінця 2019 року.
Німеччина, Фінляндія і Швеція дозволили прокладати трубопровід через свою територію, Данія – ні. Оператор проекту запропонував прокласти трубопровід в обхід Данії. Керівництво України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви та Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.