Корольчук: Газ – це 80% платіжки за комунальні послуги
Формула на електроенергію "Роттердам плюс" ніяк не пов'язана з ціною електроенергії для населення, а "Дюссельдорф плюс" безпосередньо впливає на ціну газу і закладена у вартість комунальних послуг, заявив член наглядової ради Інституту енергетичних досліджень Юрій Корольчук.
Формули "Роттердам плюс" і "Дюссельдорф плюс" однакові, єдина відмінність – "Роттердам плюс" не впливає на населення, тому тарифи на електроенергію не зросли, на відміну від газу, заявив 5 листопада в ефірі телеканала NewsOne енергетичний експерт, член наглядової ради Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.
"Формула на електроенергію "Роттердам плюс" взагалі не стосується населення, вона взагалі не впливає на ціну на електроенергію для населення. А ось формула "Дюссельдорф плюс", про яку ми також говорили, то вона безпосередньо впливає, це ми, власне, вже й відчули, коли зросла з 1 листопада ціна на газ до 8,5 тис. гривень, вона має безпосередній вплив для населення, для теплокомуненерго. Це, я б так сказав, етапи розвитку ринку в Україні – і газового ринку, і ринку електроенергії", – зазначив він.
На підтвердження Корольчук навів динаміку тарифів на газ і електроенергію для населення.
"У 12 разів на газ зросла. На електроенергію – у чотири рази. Треба розуміти, що також ми імпортуємо фактично вже більше ніж 6 млн тонн вугілля із 24 млн, які споживаємо. Це також більше ніж 25% від усього обсягу ринку. Якщо з газом, до речі, також порівняти, то там всього-на-всього ми імпортуємо для потреб населення на теплокомуненерго 10% газу", – підкреслив він.
За словами Корольчука, сьогодні ціна на газ найбільше впливає на українців.
"Газ і тепло в комунальній платіжці звичайній – це практично 80% платіжки. Якщо ви платите 1000 гривень за комунальні платежі, то знайте, що ви 800 гривень платите фактично за газ і тепло. Електроенергія фактично – це тільки окремий платіж за електроенергію, який ви здійснюєте, і плюс фактично це, можна сказати, тільки приховано у постачанні холодної води, водопостачання, тому що там також тариф на електроенергію враховується для водоканалів. І в цілому він становить не більше ніж 5% від усього рахунку взагалі. 80% – газ і тепло, 5% – електроенергія. Тобто не можна говорити, що це є суттєвим фактором, що впливає на кишеню українців, які сплачують цей рахунок", – сказав експерт.
В Україні формульне ціноутворення діє для всіх видів енергоносіїв: у разі постачання природного газу діє формула "Дюссельдорф плюс" (ціна хаба NCG + доставка до хаба в Словаччині + доставка в Україну), для нафти використовують котирування "Platts плюс премія", для вугілля – "Роттердам плюс".
19 жовтня прем'єр-міністр України Володимир Гройсман заявив, що з 1 листопада ціна на газ в Україні підвищиться на 23,5%. Отже, вартість газу для населення становитиме 8550 гривень за 1000 м&³3;. До 1 листопада побутові споживачі отримуватимуть газ за колишньою ціною – 6958 гривень за 1000 м&³3;.