Лукашенко запропонував Україні та країнам Балтії партнерство в нафтопереробленні
Продавати перероблену разом з Україною та країнами Балтії нафту президент Білорусі Олександр Лукашенко пропонує "північним сусідам".
Президент Білорусі Олександр Лукашенко вважає доцільними спільне із країнами Балтії та Україною перероблення нафти на білоруських нафтопереробних заводах, а далі – реалізацію її в сусідніх країнах. Про це 3 березня повідомляє "Интерфакс-Запад".
Лукашенко зазначив, що необхідно "домовитися з Україною, країнами Південно-Східної Європи разом працювати і постачати нафтопродукти на цей ринок, купуючи нафту через порт Одеси".
Ринок півдня і, зокрема, український президент Білорусі назвав преміальним.
На його думку, аналогічну співпрацю можна налагодити на НПЗ "Нафтан", який розташований у Вітебській області, неподалік від латвійського кордону.
Також білоруський президент підкреслив можливість співпраці в цьому аспекті з Естонією, Латвією і Литвою, а продавати здобуту нафту він планує "північним сусідам".
Білорусь і Росія не можуть домовитися щодо вартості нафти, тарифу на транзит територією Білорусі й компенсації "за погіршення економіки білоруських НПЗ" після так званого податкового маневру у РФ.
У вересні 2019 року Лукашенко заявив, що в разі якщо Москва "схилятиме" Мінськ до запровадження ринкової ціни на свою нафту, Білорусь візьме сировину з Європи, перекривши транзит російської нафти. Після перемовин із Путіним 30–31 грудня Лукашенко дав доручення знайти альтернативні джерела постачання.
3 січня 2020 року стало відомо, що Білорусь 1 січня припинила відвантаження нафтопродуктів на експорт. Агентству "Интерфакс-Запад" у пресслужбі "Белнефтехима" підтвердили цю інформацію, але підкреслили, що припинення має тимчасовий характер.
4 січня Росія і Білорусь домовилися про постачання першої партії російської нафти за ціною, яка не передбачає премії для постачальника. За даними ЗМІ, постачати нафту з Росії в Білорусь у січні збиралися компанії "Роснафта" і "Нефтиса". Увечері того самого дня поновили постачання сировини із РФ на білоруські нафтопереробні заводи.