Нардеп Дубіль заявив, що добився перерозподілу 101 млн грн для лікування важкохворих українців за кордоном
Виділених грошей вистачить тільки на лікування кожного третього або четвертого пацієнта, якому не можуть надати необхідну медичну допомогу в Україні, наголосив народний депутат від "Батьківщини" Валерій Дубіль і запропонував ще кілька джерел, із яких можна перерозподілити забраклих коштів.
3 жовтня комітет Верховної Ради з питань бюджету затвердив перерозподіл 101 мільйона гривень на лікування за кордоном важкохворих українців, повідомляє видання Gazeta.ua.
"На перше засідання групи представники МОЗу прийшли непідготовлені і не відповіли на запитання – де взяти необхідну суму. Надав свої пропозиції на суму понад 240 млн грн, і вже на другому засіданні отримали перший результат", – розповів народний депутат від фракції "Батьківщина", член бюджетного комітету Валерій Дубіль.
Виділених грошей вистачить лише на кожного третього або четвертого пацієнта, яким не можуть допомогти в Україні і яким необхідне лікування за кордоном, підкреслив він.
У вересні політик заявляв, що бюджетні кошти на лікування за кордоном – 389 млн грн – закінчилися ще у травні, на них встигли пролікувати лише 141 пацієнта, і людей перестали ставити в чергу. Дубіль у лютому подав законопроект №8035 про збільшення фінансування програми "Лікування громадян України за кордоном" як мінімум на 302 млн грн, але документ у Раді так і не розглянули.
Водночас у травні Рада проголосувала за законопроект про розвиток трансплантології в Україні, але в МОЗ досі не розробили документів, які дадуть змогу почати процес. На пілотний проект виділили 112 млн грн, які не встигли використати за призначенням, зазначив нардеп.
"Із 20 серпня родичі важкохворих живуть у наметах під МОЗом, вимагаючи виділити необхідну суму. 23 вересня, не дочекавшись виділення коштів, помер 45-літній Володимир Скрипов. Його дружина також жила під Міністерством охорони здоров'я. Нашому розпачу немає меж. Якби МОЗ ініціював перерозподіл у травні, коли гроші закінчилися, люди вже б лікувалися! Людина померла, а МОЗ говорить – грошей у нас немає, шукайте в інших міністерствах! Але перерозподіл грошей з інших міністерств триватиме 2–3 місяці, тобто у кращому випадку гроші знайдуть лише у грудні. А вони потрібні вже зараз! І Мінфін, і Рахункова палата, і народні депутати говорять – невикористані кошти у МОЗі є!" – цитує Gazeta.ua голову громадської організації "За трансплантацію" Юрія Андрєєва.
На засіданні однієї з робочих груп представники МОЗ не надали детального аналізу залишків коштів за програмами, а за інформацією Мінфіну 900 млн грн, передбачених на реформу первинної медицини, не будуть використані. Дубіль домовився з учасниками робочої групи проаналізувати витрати цих коштів і перенаправити частину суми на програму "Лікування громадян України за кордоном", пише видання.
"Окрім того, Рахункова палата знайшла 279,8 млн грн за 2015–2016 роки, неповернуті у бюджет, і 91 млн грн за 2015 рік, повернутий до бюджету, які були спрямовані на закупівлю ліків через міжнародні організації, та через бездіяльність МОЗу ці гроші вже пропали. За півтора року МОЗ не витребував від міжнародних організацій закупівлі необхідних ліків і не зробив їхнє використання ефективним. Тепер ці 279,8 млн просто повернуться, як і вже повернувся у вересні 91 млн, до загального фонду бюджету і можуть бути використані тільки як джерело доходів при формуванні змін до бюджету. Тому, не зважаючи на маніпуляції чиновників МОЗу, ці гроші ні від кого не забираються і не обділяють інших пацієнтів", – заявив політик.
Ще 110,9 млн грн він пропонує взяти з адміністративних витрат Нацслужби здоров'я.
"Ми маємо врятувати всіх пацієнтів. Я так само радий за тих людей, які вже отримають лікування, та ми не маємо забувати про решту. І я запевняю, що ми доведемо справу до кінця і знайдемо необхідну суму, не змушуючи решту пацієнтів від цього страждати", – підкреслив Дубіль.
4 вересня на акції руху "За трансплантацію" біля стін Верховної Ради сталася сутичка між протестувальниками і поліцією. Мітингувальники принесли з собою агітаційний куб, але поліція не дозволила його встановлювати. Учасники акції вимагали розглянути законопроект №8035 і заявили, що через бюрократію і відсутність грошей із 20 серпня важкохворі пацієнти не можуть поїхати лікуватися за кордон.
5 вересня бюджетний комітет Ради ухвалив рішення рекомендувати Кабміну доручити МОЗ разом із Мінфіном "ретельно проаналізувати стан виконання бюджетних програм Міністерства охорони здоров'я та ініціювати відповідний перерозподіл витрат із метою їх збільшення за бюджетною програмою "Лікування громадян України за кордоном", повідомляв Дубіль на своїй сторінці у Facebook.