Оператор газотранспортної системи України – у критичному фінансовому стані – "Укртрансгаз"
Через економічно необґрунтовані тарифи і несанкціонований відбір газу з української ГТС "Укртрансгаз" не може вчасно розрахуватися за газ для виробничо-технологічних потреб, зазначили в компанії.
Оператор газотранспортної системи (ГТС) України – у критичному фінансовому стані. Про це 14 червня повідомила пресслужба компанії "Укртрансгаз".
"У зв'язку з дефіцитом коштів "Укртрансгаз" не має можливості вчасно розраховуватися за контрактами закупівель газу для власних виробничо-технологічних потреб (ВТП). Заборгованість "Укртрансгазу" за березень-квітень перед постачальниками паливного газу складає 4,1 млрд грн. Як наслідок, деякі постачальники відмовляються надалі передавати визначені чинними контрактами обсяги газу. Залишкових об’ємів газу на ВТП, які були закуплені за попередніми договорами, достатньо для забезпечення роботи ГТС лише до 24 червня", – сказано в повідомленні.
В "Укртрансгазі" назвали дві причини такої ситуації. Перша – "економічні необґрунтовані тимчасові тарифи", ухвалені у 2018 році Національною комісією, що здійснює держрегулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, і дають змогу "своєчасно розраховуватися за закупівлю газу на ВТП в обсязі не більше ніж 60% від необхідного річного рівня".
"По-друге, досі не врегульована проблема несанкціонованого відбору газу з газотранспортної системи, дала можливість учасникам ринку в період із 2016-го до лютого 2019 року накопичити більше ніж 35 млрд грн боргу перед "Укртрансгазом" за послуги балансування, із яких 91% становить заборгованість облгазів. Після переходу газового ринку України на добове балансування з 1 березня 2019 року ситуація суттєво не змінилася: оператори ГРМ продовжують незаконно відбирати газ із ГТС, у тому числі для власних виробничо-технологічних витрат, і не розраховуються", – підкреслили в компанії.
За даними "Укртрансгазу", за березень і квітень 2019 року заборгованість операторів газорозподільчих систем зросла на 2,5 млрд грн.
Кабінет Міністрів України 22 травня 2019 року затвердив проведення анбандлінгу – виділення оператора газотранспортної системи зі структури НАК "Нафтогаз України" – за моделлю Ownership Unbundling. У "Нафтогазі" пропонували провести анбандлінг за моделлю Independent System Operator, щоб не ставити під загрозу позиції України в міжнародному арбітражі, де розглядають спори з РФ.
Наразі функції з технічної експлуатації ГТС виконує філія "Укртрансгазу" – "Оператор газотранспортної системи України". Із 1 липня розпочнеться новий етап анбандлінгу – процес формування окремої юридичної особи – ТОВ "Оператор газотранспортної системи України". У цю компанію переведуть усіх співробітників, які забезпечують транспортування природного газу, повідомляла пресслужба "Укртрансгазу". Із 1 січня 2020 року, після закінчення транзитного договору з "Газпромом", ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" планують повністю вивести з групи "Нафтогаз". Коболєв повідомляв, що у створенні незалежного оператора української ГТС беруть участь представники Франції, Нідерландів та Італії.
5 червня Кабінет Міністрів України вніс зміни до постанови №496 від 1 липня 2016 року про відокремлення газотранспортної системи НАК "Нафтогаз України" і тимчасово передав в управління "Нафтогазу" нового оператора ГТС – ПАТ "Магістральні газопроводи України".