Платіжки за транспортування газу скасують, щоб "не дратувати українців" – Оржель
Кабінет Міністрів України і Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, працюють над створенням єдиної платіжки за газ.
Про це міністр енергетики та захисту довкілля України Олексій Оржель заявив в ефірі каналу ICTV 3 лютого.
"Регулятор у нас незалежний, він має забезпечити баланс інтересів споживачів і галузі, але зараз напрацьовується, щоб усе ж таки не було окремих платіжок за транспортування і споживання газу. Щоб це була окрема величина, яку треба сплатити, але не дві платіжки, щоб не дратувати українців", – сказав він.
За словами міністра, у новій квитанції буде "правильно" відображено вартість транспортування і споживання газу.
Оржель зазначив, що тариф на транспортування газу – це так звана абонплата.
"Щоб уся велика інфраструктура [працювала]... Щоб український споживач у будь-який момент доби міг відкрити й отримати газ, який знаходиться під тиском, це коштує грошей. Є ті витрати, які є умовно постійними, їх увесь час треба вкладати, навіть якщо ти не споживаєш", – додав міністр.
24 грудня 2019 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, установила нові тарифи на доправлення газу і змінила порядок оплати послуг із доправлення газу. Із січня 2020 року плата за доправлення вилучено з рахунків за газ. Усі споживачі отримають окремі рахунки: один за газ, другий – за його доправлення, повідомляв сайт для споживачів газу 104.ua.
Вартість цього доправлення обчислюють для кожного споживача окремо і визначають за формулою: спожитий протягом останнього року обсяг газу ділять на 12 місяців і множать на спеціальний тариф на доправлення; цей тариф у кожному регіоні різний, пояснювала ТСН координаторка житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко.
Питання відокремлення послуги з розподілу газу обговорювали на нараді щодо тарифів у президента Володимира Зеленського 31 січня. Голова НКРЕКП Валерій Тарасюк під час наради заявив, що появу нової платіжки передбачено законом про проведення анбандлінгу "Нафтогазу".
"Ми мали вивести її вже давно окремими платежами, тому що ми займаємося, як країна, анбандлінгом: це доправлення окремо, транспортування окремо. Це необхідно для того, щоб можна було вільно змінювати постачальника", – сказав Тарасюк.