Поетапне підвищення тарифів дасть змогу завершити реформу енергетичного ринку – ЗМІ
Плани Кабміну щодо підвищення тарифу на електроенергію для тих, хто витрачає на місяць більш ніж 500 кВт-год, торкнуться тільки 3,6% споживачів, тобто заможних громадян, пише "РБК-Україна". Таке рішення, на думку автора матеріалу, дасть можливість ринку розвиватися.
Підвищення тарифу на електроенергію для частини абонентів, яке планують у Кабінеті Міністрів, можна провести поетапно і без шоку для споживачів, пише журналіст Олександр Хищенко у статті для "РБК-Україна.
Ідеться про підвищення з наступного року тарифу для однієї категорії споживачів – тих, хто витрачає на місяць понад 500 кВт-год. За даними автора, частка таких споживачів серед усіх домогосподарств становить 3,6%.
"Якщо чиновники узгодять цю ініціативу, тариф збільшиться з 1,68 грн до 2,88 грн/кВт-год. Але зростання торкнеться тільки того об'єму, який перевищує 500 кВт-год. Перші 100 кВт-год, як і раніше, поки будуть коштувати 90 коп/кВт-год, а об'єм 100–499 кВт-год залишиться в тарифі 1,68 грн/кВт-год. По суті, з'явиться третій тариф для преміального споживача. При цьому вони споживають 17% усього обсягу електроенергії, яку використовує населення", – ідеться у статті.
Щоб використовувати 500 кВт-год на місяць, одній сім'ї необхідно щодня активно користуватися великою кількістю електроприладів, зокрема теплою підлогою і кондиціонером, зазначає журналіст.
В Україні електроенергія для населення коштує удвічі дешевше, ніж для бізнесу, різницю покриває тариф для промислових споживачів, тобто громадяни все одно платять низьким тарифом, його враховано в ціні на товари й послуги, ідеться у статті. Водночас низький тариф не стимулює споживачів економити електрику.
"Через перехресне субсидування недоотримують прибуток державні компанії "Енергоатом" і "Укргідроенерго". На них покладені спеціальні зобов'язання продавати електроенергію для населення за невисокою ціною. Враховуючи, що в обох компаній відносно дешева собівартість виробництва, робота у вільному ринку дозволила б їм продавати електроенергію для промисловості за більш низькою вартістю, ніж бізнес платить зараз. Не кажучи вже про те, що ці компанії змогли б більше відраховувати прибутку до держбюджету, тим самим даючи більше ресурсу на програми житлових субсидій для незабезпечених громадян. Крім того, атомна промисловість потребує інвестицій, будівництва нових блоків, виведення з роботи старих блоків. Тому це насамперед питання безпеки", – пише Хищенко.
У разі поетапного підвищення ціни на електроенергію, яке рано чи пізно охопить усі категорії та виправить цей перекіс, уряд має забезпечити субсидіями ті сім'ї, які не можуть платити за вищим тарифом. Журналіст переконаний, що підвищення не спровокує кризи неплатежів.
"Яким би не було фінальне підвищення, воно не йде ні в яке порівняння з тарифами на тепло й газ. Частка електроенергії в загальних витратах сімей на комунальні послуги відрізняється в залежності від часу року. В опалювальний період на електроенергію ми витрачаємо 13–15% від загальної суми у платіжці, тоді як у літні місяці цей відсоток дещо вищий. При цьому у структурі загальних витрат громадян електроенергія займає менше 3%, це можна порівняти з тим, скільки українці витрачають на мобільний зв'язок", – зазначає він.
Автор називає підвищення тарифів "прагматичним кроком влади" і вважає, що це дасть змогу завершити реформу, яка має створити в Україні конкурентний ринок електроенергії.