Політолог Кушнір: Оптовий ринок електроенергії означає, що крупні гравці будуть конкурувати за ціною

Світлана Кушнір: Ключовим гравцем на ринку будуть не генеруючі компанії, а споживач
Фото: krapka.club

Якщо зі стартом другого етапу реформи енергоринку компанії спробують виставити високу ціну, то споживачі підуть до конкурентів, зазначила політичний експерт Світлана Кушнір.

Вигоду завдяки реформі енергоринку дістануть споживачі електроенергії, тому що постачальники будуть конкурувати між собою, заявила в ефірі телеканала NewsOne політичний експерт Світлана Кушнір.

"У нас із 1 січня запрацював роздрібний ринок електричної енергії. А з 1 липня – законодавчо встановлено день, коли почне в повній мірі працювати оптовий ринок електроенергії. Що це означає для наших споживачів? Це означає, що крупні гравці – "Енергоатом", ДТЕК, "Укргідроенерго", "Центренерго" – вийдуть на ринок і будуть конкурувати між собою. Чим конкурувати? Ціною. Тому що ключовим гравцем насправді на ринку будуть не генеруючі компанії, а буде якраз споживач. Якщо вони будуть намагатися поставити вищу ціну, то в програші будуть якраз саме ті компанії, які це зроблять. Тобто ті компанії, які підвищать ціну, залишаться без уваги споживача. Споживач буде вибирати за ціною. Зрозуміло, що ціна найнижча  для споживача найкраща", – підкреслила Кушнір.

Відео: NEWSONE / YouTube

Із 1 січня в Україні почав діяти роздрібний ринок електричної енергії. Повномасштабний запуск нової моделі оптового ринку заплановано на липень 2019-го. Перехід передбачено законом "Про ринок електроенергії", ухваленим у 2017 році. Він передбачає впровадження нової конкурентної моделі ринку і норми Третього енергетичного пакета ЄС, зокрема в питанні розділення компаній за напрямами розподілу і передання електроенергії.

23 квітня представники ЄС, ЄБРР, Європейського енергетичного співтовариства, Європейського інвестиційного банку та USAID в Україні заявили, що стурбовані гальмуванням запуску нового ринку електроенергії.

Державні підприємства "НЕК "Укренерго" і "Енергоринок" уже розпочали тестові купівлю і продаж у межах підготовки до реалізації закону "Про ринок електричної енергії", повідомили в Національній комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.

13 травня прем'єр-міністр Володимир Гройсман підтвердив, що запуск ринку заплановано з 1 липня.