Радник міністра енергетики про Луганську ТЕС: Потрібно встановити спеціальну ціну. Ціною газу і прибутком "Нафтогазу" потрібно розв'язувати це питання

Сергій Чех: Я не збираюся наводити зайві страхи, але ціна питання ймовірних збитків набагато вища, ніж витрати
Фото: oilreview.kiev.ua

Собівартість виробництва електроенергії з використанням газу в рази вища, ніж на вугіллі, а підвищити тариф на електроенергію ТЕС не може через обмеження на ринку, заявив позаштатний радник міністра енергетики та вугільної промисловості Сергій Чех.

Кабінет Міністрів України має розглянути питання про надання Луганській ТЕС спеціальної ціни на газ, оскільки це підприємство вимушено працює на газі й забезпечує електроенергією регіон, заявив позаштатний радник міністра енергетики та вугільної промисловості Сергій Чех у коментарі УНІАН.

"Ми підійдемо до зими, проблема посилиться, і будуть гірші наслідки, ніж зараз за +20 С°. Необхідний обсяг енергії, дефіцит енергії, який має покривати Луганська станція, 160–180 мВт, він буде вищим від обсягу виробітку. По суті, потреба в компенсації або у спеціальних цінах зросте. Я переконаний, що енергоблок, який зараз працює на газі, є збитковим для компанії, тому він якомога менше намагається ці збитки генерувати", – зазначив експерт.

Він пояснив, що собівартість виробництва електроенергії з використанням газу в рази вища, ніж на вугіллі, а підвищити тариф на електроенергію ТЕС не може через обмеження на ринку.

"Потрібно встановити спеціальну ціну. Я вважаю, що ціною газу і прибутком "Нафтогазу" потрібно розв'язувати це питання. Так, це призведе до перерозподілу, можливо, бюджету, але це не можна вважати втратою бюджету, це утримання стабільності в регіоні", – сказав Чех.

Радник міністра зазначив, що ще один варіант розв'язання проблеми – компенсація різниці між чинними ціновими обмеженнями на електроенергію та нинішньою собівартістю виробництва електроенергії на Луганській ТЕС.

"Це питання національної енергетичної безпеки. Бо питання з наслідками розморожування теплових систем, затопленням шахт "Лисичанськвугілля", "Первомайськвугілля", до них дошкільні установи, школи, інфраструктура... Я не збираюся наводити зайві страхи, але ціна питання ймовірних збитків набагато вища, ніж витрати", – зазначив Сергій Чех.

Луганській ТЕС можуть доправляти вугілля залізницею тільки з російської території, тому що під'їздів до електростанції з контрольованої українською владою території немає. ТЕС забезпечує електроенергією північ Луганської області, на спалювання газу вона вимушено вже переходила в листопаді минулого року.

Чинні ціни на електроенергію не покривають вартості газу, на який змушена перейти Луганська ТЕС через блокування постачання вугілля з Росії, тому Кабмін має встановити спеціальну ціну на газ для теплоелектростанції, зазначав директор обласного департаменту ЖКГ Віталій Сурай.

Голова Луганської облдержадміністрації Віталій Комарницький повідомив, що альтернативи зниженню ціни на газ для ТЕС немає, бо інакше доведеться застосовувати віялові вимкнення й забезпечувати соціальні об'єкти енергією від генераторів.

3 жовтня міністр енергетики та захисту навколишнього середовища Олексій Оржель заявив, що Міненерго готове розглядати питання ціни на газ для Луганської ТЕС.