Реприватизація "Укртелекому" означатиме підвищення цін на послуги та перебої з якістю – ЗМІ
Виведення із гри головного учасника ринку телекомунікаційних послуг компанії "Укртелеком" спричинить стихійний перерозподіл ринку, пише видання Delo.ua.
Якщо державі вдасться відсудити "Укртелеком" у нинішнього власника, ринок телекомунікаційних послуг України переживе стрес, за руйнівністю порівнянний із цунамі, – відбудеться стихійний перерозподіл ринку, зміняться частки і статус учасників, що залишаться, пише журналіст Дмитро Філіпенко у статті "Правила життя павутини: що буде, якщо держава відсудить "Укртелеком", для видання Delo.ua.
"Для споживача це в будь-якому разі означатиме підвищення цін на послуги та перебої з якістю послуг. Для міжнародної професійної спільноти – червону лампочку: "Обережно! Тут нестабільно". А для самого "Укртелекому" – значне ускладнення в роботі: виведення з обойми "на великій швидкості" не може відбутися гладко.
Посилаючись на дані дослідження інтернет-проєкту "Будь мобільним", автор пише, що серед 100 найбільших країн світу за вартістю дротового інтернету 10 Мбіт/с Україна посідає перше місце як держава з найдоступнішим продуктом. Виведення з ринку одного з учасників обов'язково відіб'ється зокрема й на вартості інтернет-послуг, уважає журналіст.
"Здавалося б, який стосунок має форма власності інтернет-оператора до його поведінки на ринку і тим більше – до цінової політики? Ну, забере собі держава "Укртелеком" – так і буде він працювати далі, тільки під державним прапором. А ось це навряд чи. Із тієї простої причини, що сам процес передання з однієї власності в іншу виявиться для компанії болючим і складним. Замість того, щоб зосередитися на своєму розвитку (телекомунікаційна сфера є такою, що найбільш динамічно розвивається у світі, тут кожна втрачена доба може відіграти вирішальну і навіть фатальну роль), компанії доводиться оббивати пороги в судах. Окрім того, судовий процес уже встиг негативно позначитися на бізнесі, і компанія вже одного разу втратила вигідного інвестора", – підкреслено у статті.
Автор нагадав, що у 2015 році між "Укртелекомом" і ChinaDevelopmentBank було підписано меморандум про кредитування інвестиційних проєктів із модернізації на суму $400 млн.
"Однак за рік, коли було освоєно лише приблизно 10% від заявленої суми, проєкт "заморозили". Кажуть, що китайці згорнули його через наполегливі спроби Фонду держмайна відсудити "Укртелеком" у компанії ЕСУ, яка володіє телеком-оператором. Ця виснажлива судова епопея тягнеться вже понад два роки і вже точно не додає позитивних очок ні державі в особі ФДМ, ні судам, ні самій компанії", – уважає Філіпенко.
Якщо підприємство опиниться знову в руках держави, вона навряд чи зможе знайти йому нового вигідного покупця, зазначає журналіст.
"Хто захоче купувати знову перепродане – а раптом знову відберуть? – написав він. – Цікава і показова деталь: один великий інтернет-провайдер у розвинених країнах не працює під егідою держави – цей "союз" має вигляд нонсенсу".
У 2011 році держава продала 92,79% акцій "Укртелекому" компанії ЕСУ, дочірній фірмі австрійського фонду EPIC. Raga Establishment Ltd викупила телеком-оператора у фонду EPIC і перепродала його у 2013 році холдингу СКМ бізнесмена Ріната Ахметова за $860 млн.
Питання про повернення ПАТ "Укртелеком" у держвласність порушив Фонд державного майна України (ФДМУ), подавши відповідний позов у травні 2017 року.
Практика реприватизації підриває довіру до України, уважає прем'єр-міністр Олексій Гончарук.
"Реприватизація – це дуже небезпечно. Це погано, тому що інвестор в Україні має відчувати, що якщо він проінвестував, безпідставно у нього цього ніхто не забере. Нам потрібно створити умови, коли люди будуть вкладати в Україну гроші і не будуть боятися, що в них ці гроші просто заберуть", – сказав він 28 жовтня в ефірі телеканала ICTV.