Рябцев: Газовий ринок Європи переходить від великих контрактів до короткострокових. Скорочення транзиту може бути ситуативним
Обсяги споживання і транзиту газу й далі падають, але ці зміни не є кардинальними, зазначив у коментарі виданню "ГОРДОН" експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
Падіння обсягів транзиту газу очікуване й пов'язане з початком дії нового контракту, укладеного у грудні 2019 року між НАК "Нафтогаз України" і "Газпромом". Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" сказав експерт в енергетичній сфері Геннадій Рябцев.
"Важко судити за поточними показниками. Завжди про щось можна говорити стосовно експорту-імпорту і транзиту тільки за сезоном або роком. Зміни обсягів, які ми бачимо, лише тактичні. Статистика балансу може неодноразово змінюватися навіть протягом місяця. Хочу нагадати, у нас новий контракт із РФ, за яким обсяги транзиту не будуть перевищувати 65 млрд м&³3; газу на рік. Минулого року не було таких обмежень. І зрозуміло, що цього сезону за нинішнього невисокого споживання через теплу зиму ми спостерігаємо скорочення транзиту. Поки не можна говорити про якісь тенденції. Якщо до листопада ми побачимо, що обсяги транзиту незначні, то зможемо говорити про порушення контракту. А поки що все відбувається в межах домовленостей", – зазначив співрозмовник.
За його словами, на транзит, експорт та імпорт газу також впливає глобальна тенденція переходу компаній-споживачів на короткострокові контракти, яку фіксують на європейському ринку.
"Споживання газу в Європі скорочується, тому що зима була теплою. На газовому ринку все менше укладають довгострокових контрактів, відбувається все більше спотових операцій (грубо кажучи, сьогодні на сьогодні). І частка газу, яку постачають у межах великих контрактів, постійно скорочується. Частину ринку передають спотовим або короткостроковим контрактам, наприклад, на найближчий місяць, пів року, рік. Це глобальна тенденція. Якщо порівнювати роки, то нічого особливого 2019 року порівняно з попереднім щодо споживання газу не сталося. Так, є певні зміни за обсягами споживання (які й далі скорочуються), за обсягами імпорту, за обсягами видобутку (щодо нього очікували зростання, а він у стагнації). Є зміни у структурі, але вони не кардинальні", – підкреслив Рябцев.
2 квітня ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" повідомило, що в січні – березні 2020 року обсяг транзиту газу через Україну скоротився порівняно з першими трьома місяцями 2019 року на 53%. Представники оператора підкреслюють, що обсяг транзиту хоч і знизився, але російський "Газпром" повністю оплачує транспортування відповідно до нової транзитної угоди.
У грудні 2019 року НАК "Нафтогаз України" і "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу на п'ять років.
Мінімально гарантоване прокачування за новим договором становить 65 млрд м&³3; газу в перший рік і 40 млрд м&³3; у наступні чотири. Український президент Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту щодо транзиту газу Україна отримає більш ніж $7 млрд.