Щоб вийти на обсяги авіаперевезень, які були в Україні до пандемії, нам знадобляться роки – директор Центру транспортних стратегій Вовк G

Вовк: Поки що українським туристам нікуди літати, тому що практично всі основні напрямки закрито
Фото: cfts.org.ua

Обсяг українського ринку авіаперевезень може скоротитися щонайменше утричі, сказав у коментарі виданню "ГОРДОН" директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

Вартість авіаперевезень зросте, а процедури в аеропортах стануть складнішими через нові вимоги безпеки та санітарні стандарти. Про це в коментарі виданню "ГОРДОН" заявив директор Центру транспортних стратегій Сергій Вовк.

"Частота і маршрутна сітка авіаперельотів у Європі завжди були вищими, ніж у нас. Україна ще не відкрилася, а Європа тільки почала це робити. Ситуація покращиться найближчим часом, але того обсягу перевезень, який був до коронакризи, ми поки не побачимо. Загалом щодо року прогнозують істотне скорочення: якщо раніше Україна була одним із ринків авіаперевезень, що найбільш динамічно розвиваються, і з темпами зростання приблизно 20%, то цього року, думаю, буде скорочення разів у три, якщо не більше. Український ринок дуже залежить від зовнішніх чинників. Що з ним буде далі, значною мірою залежить від того, як буде відкриватися Європа та її туристична індустрія, яка була головним драйвером перевезень до пандемії", – зазначив Вовк.

За його словами, українським компаніям знадобиться кілька років, щоб подолати наслідки кризи, що виникла.

"У червні – липні ми побачимо поступове пожвавлення. Усе залежить від того, що відбуватиметься в Європі, які рішення ухвалюватимуть уряди європейських держав. Наприклад, Іспанія влітку особливо приваблива для туристів, але вони заявили, що навряд чи відкриють внутрішній ринок. Багато чого залежатиме від двосторонніх рішень країн та перебігу епідемії в ЄС. Зрозуміло, буде пожвавлення, але це порівняно з нинішнім періодом. Щоб вийти на ті темпи, які були до пандемії, нам знадобляться роки. Якщо все буде нормально, можливо, 2023 року ми вийдемо на рівень, який був до коронавірусу. Це не дискримінація, що нас не пускають у Європу. У європейських авіакомпаній сильніші конкурентні позиції. Наші компанії не можуть літати в ЄС з огляду на економічні чинники", – сказав співрозмовник.

Він підкреслив, що вартість польотів зросте.

"Вартість авіаперевезень у довгостроковій перспективі зросте. Зокрема й через нові вимоги безпеки та санітарні стандарти роботи аеропортів, проходження різних процедур. Польоти стануть складнішим і тривалішим процесом. І це може стати чинником, який впливатиме на конкурентну позицію різних гравців на авіаринку. У плюс може зіграти хіба що деяке зниження цін на авіаційне пальне внаслідок падіння цін на нафту, яке зараз фіксують. Але навряд чи це зможе компенсувати падіння пасажиропотоку, яке є наразі", – повідомив експерт.

На його думку, зараз Україна має подбати про підтримку своїх аеропортів.

"Головним аспектом зараз є робота аеропортів. Кількість рейсів в Україну зменшиться, і державі потрібно шукати способи підтримки аеропортів як у фіскальній сфері (за податками), так і за іншими напрямами (наприклад, переглянути плани дивідендів для держкомпаній, інші заходи підтримки). Це потребує більшої уваги. Перспективи як зовнішніх, так і внутрішніх перельотів у країні безпосередньо залежать від доходів населення. Невеликі доходи не дають змоги українцям подорожувати літаками, як це відбувається в Європі. Там відстань 500 км достатня для того, щоб робити економічно вигідні рейси. Тому зростання регіональних аеропортів було одним із трендів розвитку авіаринку протягом останніх років. Нам просто треба шукати варіанти стимулювання. Скасування ПДВ на внутрішні перевезення могло б трохи пожвавити ринок авіаперевезень. Хоча зрозуміло: усе буде залежати від економічної ситуації у країні загалом, чи будуть у людей доходи, щоб оплачувати авіаперевезення", – резюмував Вовк.

3 червня на засіданні уряду ухвалили рішення про зняття низки карантинних обмежень із 5 червня. Як зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль, люди від 60 років можуть вийти із самоізоляції, дозволяють роботу закладів громадського харчування, проведення релігійних заходів у приміщенні (за умови перебування не більше ніж однієї людини на 5 м&³2;). Також відновлюють авіаційне сполучення: із 5 червня – внутрішнє, із 15 червня – міжнародне.

Карантин в Україні ввели в березні у зв'язку з поширенням коронавірусної інфекції. З 11 травня 2020 року почалося його пом'якшення. Громадянам дозволили відвідувати парки та сквери, відкрили магазини, які торгують непродовольчими товарами, салони краси і нотаріальні контори.

20 травня Кабмін продовжив обмеження до 22 червня, але запровадив так званий адаптивний карантин: регіональна влада дістала право послаблювати карантинні заходи в разі поліпшення епідемічної ситуації.

Загалом уряд розробив п'ять етапів поступового скасування обмежень. Із 1 червня в Україні розпочався новий етап, який передбачає відкриття спортивних залів і фітнес-центрів, навчальних закладів, запуск міжобласного автобусного сполучення та залізничних перевезень.

Станом на ранок 3 червня в Україні підтверджено загалом 24 823 випадки COVID-19. Померли 735 осіб, вилікували 10 440.