Тільки особиста політична воля Зеленського дасть змогу уникнути загострення кризи в енергетиці – інвестор у "зелену" енергетику Тинний
Якщо президент України Володимир Зеленський не втрутиться в подальшу реформу енергоринку, то вже за півтора року розпочнеться новий виток кризи неплатежів в енергетиці, вважає інвестор у поновну енергетику України Ігор Тинний.
Президенту України Володимирові Зеленському необхідно втрутитися у процес пошуку компромісу щодо "зеленого" тарифу між урядом та інвесторами. Лише політична воля президента дасть змогу уникнути посилення наявних проблем в енергетиці. Про це в авторській колонці на "Економічній правді" заявив Ігор Тинний, один з інвесторів у поновну енергетику України.
Наразі уряд веде переговори з інвесторами у поновні джерела енергії (ПДЕ) щодо перегляду чинних умов роботи сектору. Зокрема, пропонують знизити нинішні "зелені" тарифи та скасувати раніше підписані з інвесторами pre-PPA (попередню угоду про встановлення "зеленого" тарифу для ще не побудованих електростанцій), що, на думку інвесторів, означатиме повну зупинку будівництва нових об'єктів.
“Дуже б хотілося, щоб президент Володимир Зеленський знайшов час у своєму напруженому графіку (без жартів) і особисто приділив увагу запропонованому урядом та інвесторами компромісу. Бо без його особистої політичної волі щодо подальшої реформи енергоринку не пізніше ніж за півтора року розпочнеться новий виток кризи неплатежів в енергетиці і проблеми тільки посиляться", – заявив Тинний.
За його словами, уряд хоче затвердити "просту формулу "обрізання заднім числом" зі зручними "круглими" цифрами".
“Риторика приблизно така: депутати не проголосують за зниження тарифів менше ніж 20%, тому що в них такі очікування. Розрахунків під цими очікуваннями, очевидно, немає жодних", – написав бізнесмен.
Такий підхід до реструктуризації не враховує відмінностей у строках окупності електростанцій різної потужності, крім цього, інвесторам нав'язують недобровільну реструктуризацію тарифів, що суперечить положенням Європейської енергетичної хартії, зазначив він.
“Уряд цього разу перестарався у своєму тиску на бізнес. І не потрібно думати, що це проблема лише галузі поновної енергетики. Сьогодні намагаються кинути інвесторів у "зелену" енергетику, а завтра це станеться з будь-яким іншим бізнесом. Таке недалекоглядне ставлення на роки знищить інвестиційний клімат у країні, що сильно відкине Україну в розвитку", – підкреслив Тинний.
2 травня т.в.о. міністра енергетики та захисту довкілля Ольга Буславець заявила в ефірі телеканала "Інтер", що вважає за необхідне зниження вартості електроенергії з поновних джерел. Вона розповіла, що дискусії з інвесторами щодо зниження "зеленого" тарифу тривають понад пів року і уряд розраховує найближчим часом укласти з ними меморандум, який ляже в основу змін законодавства в цій сфері. Повний текст інтерв'ю Буславець міністерство опублікувало у Facebook.
Посли восьми країн закликали уряд України не вносити змін у правила роботи ринку "зеленої" енергетики і зберегти гарантовану основу для іноземних інвестицій.