У НБУ заявили, що через підвищення мінімальної зарплати інфляція зросла на 2–2,5 процентні пункти
Підвищення пенсій в Україні призведе до того, що інфляція в Україні зросте на 0,3–0,6 процентного пункту, уважають у Нацбанку.
Через підвищення із січня 2017 року мінімальної заробітної плати до 3200 грн інфляція зросла на 2–2,5 процентні пункти (п.п.), підвищення пенсій із жовтня додасть ще 0,3–0,6 п.п., повідомила прес-служба Національного банку України (НБУ) агентству "Українські новини".
Наголошують, що в січні НБУ погіршив прогноз інфляції з 8% до 9,1% у зв'язку зі зростанням мінімальної зарплати, але тиск на інфляцію виявився удвічі більшим, ніж очікували в Нацбанку.
"Найбільш відчутний уплив підвищення МЗП (мінімальної зарплати. – "ГОРДОН") відбувся через підвищення собівартості послуг. Це пов'язане з тим, що в дійсності роботодавці не стільки підвищували "справжні" заробітні плати, скільки виводили їх із тіні. Водночас уплив подвоєння мінімальної заробітної плати був незначним на інфляцію з боку споживчого попиту. Однак загалом високі темпи росту заробітної плати (за останніми даними, у серпні ріст середньої номінальної зарплати в річному вимірі становив 37%, реальної – 17%), що відбулося переважно через дефіцит адекватної робочої сили на ринку, і соціальні трансферти на тлі поліпшення споживчих настроїв населення сприяли прискоренню приватного споживання", – заявили у НБУ.
У Нацбанку додали, що підвищення пенсій теж стимулюватиме приватне споживання, але зростання інфляції буде незначним, оскільки витрати на пенсійну реформу компенсують іншими статтями бюджету.
"Хоча відповідний ріст середніх пенсій припадає на IV квартал 2017 року, очікуване підвищення споживчого попиту внаслідок цього буде мати ефект уже у 2018 році. За оцінками НБУ, підвищення пенсій призведе до помірного тиску на рівень споживчих цін (додатково 0,3–0,6 п.п. у літню споживчу інфляцію у 2018 році)", – зазначили у НБУ.
За інформацією Нацбанку, до нового інфляційного прогнозу (7,3%) вже додали підвищення мінімальної зарплати до 3723 грн із 2018 року.
"Утім, ми розглядаємо питання підвищення соціальних стандартів у комплексі. Зокрема, нами враховане підвищення пенсій. Разом із тим, у разі підвищення соціальних стандартів із темпом, що не збігатиметься з ростом продуктивності економіки, можуть виникнути додаткові інфляційні ризики. Це вимагатиме від НБУ проведення більш твердої монетарної політики для досягнення встановлених інфляційних цілей", – зазначили в прес-службі регулятора.
У Національному банку України 6 липня прогнозували, що інфляція збережеться на рівні 9,1% у 2017 році і на рівні 6% – у 2018 році. 10 липня у НБУ припустили, що реальний рівень інфляції до кінця 2017 року буде вище від прогнозованого.
Світовий банк прогнозує інфляцію в Україні на рівні 10% у 2017 році.
Із 1 січня 2017 року мінімальна зарплата в Україні зросла до 3200 грн. За словами віце-прем'єр-міністра – міністра економічного розвитку Степана Кубіва, із 1 січня 2018 року очікуваний розмір "мінімалки" становитиме 3723 грн, у 2019-му цю суму заплановано на рівні 4173 грн.
3 жовтня Верховна Рада схвалила в другому читанні і в цілому урядовий законопроект №6614 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій". Парламент також проголосував за законопроект №6617 про внесення змін до Бюджетного кодексу України у зв'язку з підвищенням пенсій. 11 жовтня пенсійна реформа набула чинності.
Із 1 жовтня пенсії перерахували з використанням єдиного показника середньої зарплати, який у 2017 році для розрахунку пенсій становить 3764,4 грн, а також показника вартості одного року страхового стажу, зниженого з 1,35% до 1%. Із 1 жовтня 2017 року мінімальна пенсія, за новими розрахунками, становить 1452 грн.