Україна і МВФ досягли домовленості про підвищення ціни на газ на 23% – ЗМІ
Україна має виконати кілька умов для продовження співпраці з Міжнародним валютним фондом у межах програми stand-by, пише "Економічна правда".
Під час переговорів уряду України з представниками Міжнародного валютного фонду сторони досягли домовленості про те, що до 15 жовтня уряд має ухвалити рішення про підвищення ціни на газ на 23% від поточної ціни в обмін на продовження співпраці з МВФ у межах програми stand-by. Про це повідомляє "Економічна правда", посилаючись на джерела в українській переговорній команді.
Україна не виконає на 100% підписану 2015 року програму розширеного співробітництва з кредитором, тому сторони спробували домовитися про нову, коротшу, програму співробітництва, пише видання.
Програма stand-by передбачає виділення Україні $5–6 млрд протягом 12–15 місяців.
"Позиція МВФ щодо ціни на газ була жорсткою. Оскільки підвищення ціни було умовою для отримання четвертого траншу, який Україна вже отримала, МВФ не вбачав можливостей, щоб поступитися Києву", – пише видання.
Крім ціни на газ, може йтися і про проведення антикорупційної реформи. За інформацією джерел видання, тривають дискусії навколо перерозподілу функцій із перевірки електронних декларацій між антикорупційними органами на користь Національного антикорупційного бюро України.
Ще одним важливим питанням є збалансований бюджет.
Крім того, нова програма співпраці з Фондом може передбачати черговий етап реформи Державної фіскальної служби. "Підхід до її трансформації може змінитися, у тому числі в напрямку реорганізації митниці та податкової як єдиних юридичних осіб", – пише видання.
За даними джерел "Економічної правди", розвиток ситуації в переговорах із кредитором може визначати низький рівень довіри з боку МВФ.
"Зважаючи на поведінку України в газовому питанні, кредитор прискіпливо ставитиметься до майбутніх домовленостей з Україною і вимагатиме спершу виконати взяті на себе зобов'язання", – ідеться в повідомленні.
Водночас є версія, що МВФ занадто багато вклав в Україну, щоб довести її до дефолту.
Рішення про виділення траншу мають ухвалити на засіданні ради директорів МВФ, але до 1 жовтня такого питання в календарі засідань МВФ немає. В Україні ж до 1 жовтня прогнозують ухвалення рішення щодо ціни на газ, зауважує видання.
"Отже, навіть якщо вдасться дійти спільного знаменника за всіма суперечливими питаннями і домовитися про нову програму співпраці, транш може бути виділений не раніше кінця жовтня, а з урахуванням чинника очікування фінальної версії бюджету – у грудні", – пише видання.
Місія МВФ працювала в Україні із 6-го до 19 вересня.
Джерела "Українських новин" повідомили, що МВФ відмовився підписувати з Україною меморандум про співпрацю за новою програмою фінансування до ухвалення парламентом держбюджету на 2019 рік (зазвичай його ухвалюють у грудні).
20 вересня на брифінгу у Вашингтоні офіційний представник МВФ Джеррі Райс заявив, що Фонд і влада України продовжують переговори про подальшу співпрацю.
Останній меморандум про співпрацю Україна і МВФ підписали в березні 2015 року, протягом чотирьох років Фонд має виділити Україні $17,5 млрд. У межах цієї програми український уряд отримав уже чотири транші на загальну суму $8,7 млрд.
12 липня 2018 року в Національному банку України заявляли, що неотримання траншу МВФ "загострює проблеми фінансування бюджетних витрат", а Європейська бізнес-асоціація попереджала про ризик дефолту.