Україна, Євросоюз і Росія провели технічні консультації щодо транзиту газу
Під час технічних консультацій Україна, Європейська комісія і Росія обговорили підписання угоди про взаємодію між операторами газотранспортної системи України і РФ на стандартних європейських умовах, поінформували в НАК "Нафтогаз України".
Україна, Європейська комісія і Російська Федерація 21 жовтня провели технічні консультації в межах підготовки до наступного етапу тристоронніх перемовин про транзит російського газу після 1 січня 2020 року, повідомила пресслужба НАК "Нафтогаз України".
Зустріч відбулася у Брюсселі.
"У її ході сторони обговорили прогрес України в імплементації норм європейського законодавства та створенні незалежного оператора ГТС. Окрім того, ішлося про підписання угоди про взаємодію (interconnection agreement) між операторами ГТС України та Росії на стандартних європейських умовах, а також методику тарифоутворення при транспортуванні газу, інші питання", – ідеться в повідомленні.
Очікують, що наступний етап тристоронніх перемовин про транзит газу відбудеться 28 жовтня.
Строк дії 10-річного контракту між Україною та Росією про постачання і транзит газу спливає наприкінці 2019 року.
Україна з осені 2015 року не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні. За даними "Укртрансгазу", у січні – вересні 2019 року Україна імпортувала газ із Польщі, Словаччини та Угорщини (усього 11,6 млрд м3).
Україна, РФ і Єврокомісія цього року провели вже кілька раундів перемовин стосовно нового газового контракту. Останній раунд відбувся 19 вересня у Брюсселі.
Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу із РФ до Європи. У НАК "Нафтогаз України" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м3 газу щорічно протягом 10 років.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова на рік продовжити наявний договір на транзит газу через Україну, якщо не буде підписано нової угоди. Окрім того, РФ пропонує Україні відновити прямі постачання газу. Голова "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що під час прямих постачань газ буде дешевшим на 20%.
Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель сказав, що пряме постачання газу з Росії в Україну можливе лише на ринкових умовах. Про це говорив і голова правління НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв. "Я не здивуюся, якщо 1 січня ми побачимо "Газпром експорт" постачальником газу для великих українських споживачів, підприємств різної сфери", – зазначив він.