Українське патентне законодавство позбавляє пацієнтів доступних ліків – член наглядової ради "Дарниці" Діденко
Генерики коштують дешевше за оригінальні препарати і вони становлять більшість ліків в Україні, але законодавство України у сфері захисту інтелектуальної власності не дозволяє запускати розроблення генериків до закінчення терміну дії міжнародного патенту на оригінальний препарат, розповіла член наглядової ради ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" Світлана Діденко.
Законодавче регулювання виробництва авторизованих копій оригінальних ліків – генериків – не дає випускати на ринок України доступні та ефективні препарати, заявила в інтерв'ю виданню apteka.ua член наглядової ради ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" Світлана Діденко.
"Невирішеним залишається питання заборони на дослідження та реєстрацію генеричних лікарських засобів до моменту закінчення терміну дії патенту на оригінальний препарат. Разом із тим, у світі така практика широко застосовується генеричними компаніями. Це пришвидшує виведення генерика на ринок, а значить, пацієнти раніше отримають якісні і доступні лікарські засоби", – розповіла експерт.
Генерики коштують дешевше за оригінальні препарати і вони становлять більшість ліків в Україні, зазначила Діденко. Між законодавством України та Європейського союзу у цій сфері зберігаються важливі відмінності, хоча загалом нормативно-правову базу вже гармонізовано з ЄС, додала вона.
"Тому учасники ринку очікують якнайшвидшого впровадження змін до нормативно-правової системи України... В очікуванні цих змін вітчизняні виробники не мають змоги на рівні конкурувати з європейськими генеричними компаніями, відтак українські пацієнти обмежені в доступі до економічно доступних та ефективних ліків", – додала вона.
Видання Mind.ua писало у 2018 році, що найближчим часом у світі масово добігають кінця терміни дії патентів на препарати з обсягами продажів більше ніж $1 млрд на рік, що відкриває для українських виробників можливість виробляти генерики.
ПрАТ "Фармацевтична фірма "Дарниця" працює з 1930 року, виробляє приблизно 250 найменувань готових лікарських засобів. Одним зі співвласників компанії є нардеп Гліб Загорій.