"Український ядерний форум" про імпорт електроенергії з РФ: Це дуже небезпечне рішення, яке буде мати негативні наслідки для енергосистеми України
Медіадиректорка асоціації "Український ядерний форум" Ольга Кошарна назвала "безумством" рішення про купівлю електроенергії в Росії за наявності надлишкових потужностей в Україні й напередодні синхронізації з єдиною європейською енергосистемою.
Українські атомні станції можуть зупинити через імпорт електроенергії з Росії, а вся енергосистема зіткнеться з негативними наслідками, заявила в коментарі "Главкому" медіадиректорка асоціації "Український ядерний форум" Ольга Кошарна.
"Це питання енергетичної безпеки країни. При надлишкових потужностях, що існують в Україні, і регулярних диспетчерських обмеженнях на ту ж Запорізьку станцію, пустити електроенергію з Росії напередодні обіцяної синхронізації [з єдиною європейською енергосистемою], а ми повинні рік працювати без перетоків, узагалі в ізольованому режимі – це просто безумство", – вважає експертка.
Вона підкреслила, що рішення про відкриття імпорту пролобіював голова комітету ВР із питань енергетики й комунальних послуг Андрій Герус, і його спроба виправити ситуацію, залишивши імпорт із Білорусі, насправді не розв'язує проблеми. Кошарна нагадала, що Білорусь не має надлишку електроенергії, і, по суті, через неї постачатимуть російський струм.
"Коли почалася критика, і я зокрема теж писала лист від громадської організації "Українське ядерне товариство" президенту про те, що це загрожує енергетичній безпеці, це неприйнятно взагалі в жодному з моментів, він відкотив назад і сказав, що, типу, тільки з Білорусі. Але з Білорусі у нас 900 МВт перетину, а з Російської Федерації – 3000. І тому це дуже небезпечне рішення, дуже небезпечне, яке буде мати негативні наслідки для енергосистеми України", – наголосила медіадиректорка асоціації "Український ядерний форум".
Імпорт із РФ після чотирирічної перерви став можливим унаслідок внесення правки в ухвалений 18 вересня закон України "Про внесення змін до деяких законів України у сфері використання ядерної енергії". Ініціатором правки був Герус. Член профільного комітету Олексій Кучеренко стверджував, що правку Геруса внесено з порушенням регламенту Ради.
"Українські новини" 2 жовтня повідомили, що перше постачання електроенергії з Росії в режимі імпорту було відображено на сайті НЕК "Укренерго" 1 жовтня. За інформацією джерела агентства на ринку, імпортером є пов'язана з бізнесменом Ігорем Коломойським компанія "Юнайтед Енерджі". За першу половину жовтня, згідно з даними "Укренерго", обсяг імпорту російської електроенергії зріс майже удвічі – з 2,4 млн кВт-год на добу до 4,5 млн кВт-год на добу.
За даними порталу ExPro, середньодобовий показник імпорту електроенергії з РФ у жовтні становив 4,12 млн кВт-год, а 1–3 листопада зріс до 12 млн кВт-год. Портал підкреслює, що імпорт зростає, незважаючи на заяву Геруса про його збитковість.