У ЄБРР і Європейському інвестбанку вважають, що із запровадженням ринку землі в Україні краще не поспішати
Земельна реформа – "таке місце, де не можна допускати помилки", упевнений керівний директор Європейського банку реконструкції та розвитку у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне. Заступник начальника управління корпоративних фінансів Європейського інвестиційного банку Жан-Жак Сулакру сказав, що дотримується такої самої думки.
Поспішне запровадження земельної реформи в Україні може призвести до незворотних помилок. Про це заявив керівний директор Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР) у країнах Східної Європи та Кавказу Маттео Патроне під час Київського міжнародного економічного форуму 9 листопада, повідомляє "Інтерфакс-Україна".
"Мантра, яку ми постійно чуємо, зокрема чули й у Маріуполі [на інвестиційному форумі] минулого тижня, – "нам треба поспішати, зробити все якомога швидше, так, будуть помилки, але потім ми їх виправимо". Земельна реформа – таке місце, де не можна допускати помилки, вони будуть незворотними. Візьмімо паузу, подумаймо та зробімо все поступово і правильно. І збережемо права малих фермерів", – сказав він.
Заступник начальника управління корпоративних фінансів Європейського інвестиційного банку Жан-Жак Сулакру сказав, що дотримується такої самої думки.
"Україні не варто поспішати... Я б рекомендував робити це поступово, спочатку вирішуючи питання земель у державній власності, приватизуючи її", – сказав він.
Мораторій на продаж земель сільськогосподарського призначення діє в Україні з 2002 року. 20 грудня 2018 року Верховна Рада продовжила його до 2020 року.
2 вересня 2019 року президент України Володимир Зеленський доручив Кабінету Міністрів розробити законопроєкт про введення у країні ринку землі сільськогосподарського призначення.
19 вересня прем'єр-міністр України Олексій Гончарук анонсував відкриття ринку землі в Україні з 1 жовтня 2020 року.
25 вересня у Верховну Раду внесли законопроєкт про ринок землі, який затвердив Кабінет Міністрів України 24 вересня. Документ передбачає відкриття ринку сільськогосподарських земель із 1 жовтня 2020 року, а також дозвіл на придбання земельних ділянок сільськогосподарського призначення громадянам України, юридичним особам, територіальним громадам та державі. "Іноземці та особи без громадянства можуть набувати права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення в порядку спадкування за законом, але зобов'язані здійснити їх відчуження протягом одного року з дня набуття права власності", – ідеться в тексті законопроєкту.
10 жовтня Зеленський виступив за відтермінування допуску іноземців до купівлі землі після скасування мораторію на її продаж. Гончарук повідомив, що компанії, бенефіціарними власниками яких є іноземці не зможуть купувати землю сільськогосподарського призначення в Україні до 1 січня 2024 року.
5 листопада президент заявив, що Міністерство розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства має підготуватися до запровадження ринку землі до 31 грудня.