У "Нафтогазі України" заявили, що Стокгольмський арбітраж планує відкласти рішення щодо транзитного спору з "Газпромом"
Виводити сферу транспортування газу з-під контролю НАК "Нафтогаз України" недоцільно до завершення розгляду транзитного спору з "Газпромом" в Стокгольмському арбітражі, заявив директор з юридичних питань НАК Ярослав Теклюк.
Трибунал при Арбітражному інституті Торгової палати Стокгольма планує трохи відкласти рішення щодо транзитного спору російського газового монополіста "Газпрому" і НАК "Нафтогаз України", заявив у інтерв'ю "Юридичній газеті" директор з юридичних питань "Нафтогазу України" Ярослав Теклюк, повідомляє прес-служба компанії.
"Ця справа зараз також знаходиться на фінальному етапі. У кінці минулого року пройшли усні слухання, і тепер трибунал готує рішення. Воно мало бути винесене до кінця червня, однак у ході телефонної конференції з нашим радником трибунал повідомив, що він планує звернутися до секретаріату Арбітражного інституту Торгової палати Стокгольма з проханням про перенесення граничної дати винесення кінцевого рішення. На який час, сказати важко, але думаю, це буде кілька місяців", – сказав Теклюк.
За його словами, тільки після цього можна буде говорити про анбандлінг (принцип регулювання в нафтогазовій галузі, згідно з яким власник інфраструктури може керувати інфраструктурою, але не може бути суб'єктом суміжного ринку, наприклад продавати або виробляти ресурси).
"Якщо мова йде про відокремлення діяльності із транспортування газу від діяльності з його виробництва чи видобування і постачання, то цей процес триває. Хоча в ньому багато учасників, інтереси яких не завжди збігаються. Наша позиція, яка збігається з планом анбандлінгу, затвердженим урядом і погодженим із міжнародними партнерами, полягає в тому, що виводити цю діяльність з-під контролю "Нафтогазу" неправильно до завершення розгляду спору з "Газпромом". З-під умовного контролю, адже "Нафтогаз" наразі є акціонером "Укртрансгазу" (оператор української газотранспортної системи. – "ГОРДОН"), і його контроль обмежений повноваженнями акціонера. Зокрема, він не має можливості втручатися в операційну діяльність", – додав директор із юридичних питань "Нафтогазу України".
31 травня стало відомо, що Стокгольмський арбітраж задовольнив основні вимоги "Нафтогазу" у спорі з "Газпромом", зокрема, вимоги російської компанії "бери або плати" були повністю відхилені.
Контракт НАК "Нафтогаз" і ПАТ "Газпром" передбачає обов'язковий транзит російського газу через територію України до кінця 2019 року.
Глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що після січня 2020 року обсяг транзиту через Україну становитиме приблизно 15 млрд м3 на рік – у п'ять разів менше, ніж у 2016-му.
Україна сподівається, що Стокгольмський арбітражний суд ухвалить сприятливі для неї рішення щодо транзиту газу. Київ уважає нинішні ціни за транзит газу заниженими, а обсяги транзитних поставок – недостатніми.