Вітренко заявив, що якби "Газпром" працював за європейськими правилами, ціна на газ для України була б на 20% нижчою
Глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що ціна для кінцевих споживачів в Україні за прямих поставок газу з Росії може бути нижчою на 20%. Виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко наголосив, що для цього не обов'язково укладати контракт між "Газпромом" і "Нафтогазом".
Ціна на імпортний газ для України може бути на 20% нижчою, для цього необхідно, щоб "Газпром", відповідно до європейських правил, не зловживав своїм домінантним становищем на європейському ринку. Про це на своїй сторінці у Facebook 18 жовтня написав виконавчий директор НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.
Глава "Газпрому" Олексій Міллер під час зустрічі із прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим 18 жовтня заявив, що ціна для кінцевих споживачів в Україні за прямого постачання газу з Росії може бути нижчою на 20%.
"Для цього не обов'язково укладати контракт між "Газпромом" і "Нафтогазом" або іншою українською компанією", – підкреслив Вітренко.
За його словами, "Газпром", працюючи за європейськими правилами, не мав би відмовляти європейським компаніям у проханнях перенести точки передання газу на кордон України і Росії, він був би зобов'язаний пропонувати свопи іншим газодобувним компаніям у Росії. Крім того, "Газпром" мав би припинити фактично блокувати експорт газу із Середньої Азії в Україну і Європейський союз.
"Ми за те, щоб "Газпром" здійснював транзит газу через Україну за європейськими правилами. Логічно, щоб стосовно поставок газу "Газпром" теж діяв у відповідності з європейськими правилами", – додав Вітренко.
Україна з осені 2015 року не імпортує природного газу за контрактом із "Газпромом", закуповуючи газ на своєму західному кордоні. За даними "Укртрансгазу", у січні – вересні 2019 року Україна імпортувала газ із Польщі, Словаччини та Угорщини (всього 11,6 млрд м&³3;).
Десятирічний контракт між Україною і Росією про постачання і транзит газу завершується наприкінці 2019 року.
Україна, РФ і Єврокомісія цьогоріч провели вже кілька раундів переговорів щодо нового газового контракту. Останній раунд відбувся 19 вересня в Брюсселі.
Український уряд хоче укласти довгостроковий контракт на транзит газу з РФ до Європи. У НАК "Нафтогаз України" повідомили, що мають намір запропонувати Росії транспортувати 60 млрд м&³3; газу щорічно протягом 10 років.
Президент Росії Володимир Путін заявив, що РФ готова на рік продовжити чинний договір на транзит газу через Україну, якщо не буде підписано нової угоди.
Міністр енергетики та захисту навколишнього середовища України Олексій Оржель сказав, що пряме постачання газу з Росії в Україну можливе лише на ринкових умовах. Про це говорив і голова правління НАК "Нафтогаз" Андрій Коболєв. "Я не здивуюся, якщо 1 січня ми побачимо "Газпром експорт" постачальником газу для великих українських споживачів, підприємств різної сфери", – зазначив він.