Через зміцнення гривні від початку 2019 року бюджет України недоотримав понад 9 млрд грн
Зміцнення гривні призвело до недоотримання доходів у зв'язку з тим, що майже 40% доходів бюджету України провадять із використанням курсу гривні до долара або євро.
Від початку 2019 року державний бюджет України недоотримав щонайменше 9,2 млрд грн доходів через зміцнення курсу гривні, повідомляє Рахункова палата України.
Практично 40% доходів бюджету України провадять із використанням курсу гривні до долара або євро, тому зміцнення гривні призвело до недоотримання доходів.
"Але зміцнення гривні не є наслідком успіхів економіки України чи зростання її інвестиційної привабливості", – заявив голова Рахункової палати Валерій Пацкан.
Він пояснив, що основні джерела надходження валюти до України – це перекази від трудових мігрантів, які цього року дещо знизилися, експорт товарів і послуг.
У першому півріччі 2019 року зростання експорту товарів становило 5,9%, хоча за прогнозами мало становити 9,1%. Експорт послуг зріс на 7,2% за прогнозованого зростання на 8,3%.
"Через це від’ємне сальдо торговельного балансу, визначене за методологією платіжного балансу, у першому півріччі цього року, порівняно з відповідним періодом попереднього року, зросло до $4,4 млрд", – додав голова Рахункової палати.
Улітку цього року курс гривні зміцнився завдяки значним обсягам інвестицій у державний борг – від початку року обсяг вкладень іноземців у боргові облігації України збільшилися на 81,2 млрд грн (у 14 разів) і досяг 87,5 млрд грн.
“Завдяки цьому до України надійшло понад $3 млрд. Це стало головним чинником укріплення гривні. Але отримані від нерезидентів кошти треба буде дуже скоро повертати з бюджету, ще й із немалими відсотками", – уточнив Пацкан.
3 серпня 2019 року стало відомо, що від початку цього року гривня зміцнилася щодо долара сильніше за інші валюти світу.
Станом на 29 серпня курс становив 25,25 грн/дол і 27,99 грн/євро, повідомляють на сайті Національного банку України.