У 2021 році потужності української ГТС було використано менше ніж на 30% – "Оператор ГТС України"
Загалом 2021 року було заброньовано 44,4 млрд м&³3; транзитних потужностей на точках виходу з РФ, із них 40 млрд м&³3; – згідно з умовами чинного транзитного контракту, 4,4 млрд м&³3; було заброньовано на місячних та добових аукціонах.
Але з них було використано 41,6 млрд м&³3;, зазначили в ОГТСУ.
"Попри значне зростання цін на європейських газових ринках через дефіцит природного газу та скорочення запасів в європейських ПСГ можливості українського транзитного маршруту – більш ніж достатні для подолання газової кризи в ЄС – не були задіяні, – ідеться в повідомленні. – Навпаки, у період найбільшого зростання цін на газ у жовтні – грудні на газових ринках Європи та на початку осінньо-зимового періоду середньомісячний транзит газу з Росії до країн ЄС був на 17% нижчим, ніж у січні – серпні".
Як підкреслили в ОГТСУ, у західному напрямку 2021 року було протранспортовано 38 млрд м&³3; газу (на 26% менше, ніж 2020 року), зокрема 27,4 млрд м&³3; – до Словаччини (-29%), 2,8 млрд м&³3; – до Польщі (-26%), 6,8 млрд м&³3; – до Угорщини (-29%).
Крім того, у південному напрямку транзит газу становив 3,6 млрд м&³3; (-8% проти минулого року), зокрема 0,4 млрд м&³3; (-56%) – до Румунії і приблизно 3,2 млрд м&³3; (+6%) – до Молдови.
В ОГТСУ пояснили значне скорочення обсягів транзиту до Угорщини та Румунії переходом цих країн на отримання газу обхідними трубопроводами російського "Газпрому".
"У 2021 році потужності української ГТС були використані менше ніж на 30%. Це вчергове доводить, що вже наявних транзитних потужностей достатньо для забезпечення ЄС природним газом у необхідному обсязі і немає жодної фізичної чи економічної потреби в будівництві нових газогонів. Надійна та розгалужена ГТС України здатна забезпечити транзит ще принаймні 100 млрд м&³3; газу в європейському напрямку", – зазначив генеральний директор ОГТСУ Сергій Макогон.
Водночас постачання природного газу з ЄС до України 2021 року скоротилося вшестеро – імпорт становив 2,6 млрд м&³3;.
Контекст:
30 грудня 2019 року "Нафтогаз" та "Газпром" підписали новий контракт на транзит газу строком на п'ять років. Згідно з ним, мінімально гарантоване прокачування газу через територію України 2020 року мало становити 65 млрд м&³3; і по 40 млрд м&³3; у наступні чотири роки. Договір укладено за умови "качай або плати", тобто якщо навіть "Газпром" транспортує менше газу, він однаково має оплачувати прописаний у контракті обсяг.
У 2020 році через територію України до Євросоюзу було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – найнижчий показник за сім років.
"Газпром" поступово скорочує транзит газу через Україну. Із 1 листопада 2021 року російський монополіст скоротив обсяги транзиту газу через Україну до 57 млн м&³3; на добу, це удвічі менше за транзитні потужності, оплачувані російською компанією. 4 січня 2022 року Макогон повідомив, що "Газпром" скоротив транзит газу в ЄС через Україну до мінімального за два роки рівня.
11 листопада минулого року Макогон заявив, що Україна готова транзитувати до 250 млн м&³3; газу на добу, що у 2,5 раза перевищує наявний транзит.
12 листопада голова правління "Газпрому" Олексій Міллер зазначив, що компанія 2021 року перевиконає зобов'язання щодо транзиту газу через Україну. 15 грудня "Газпром" поінформував, що виконав зобов'язання щодо транзиту газу через територію України за 2021 рік.
Україна хоче продовжити контракт на транзит російського газу на 15 років, говорив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль. Голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко повідомив 29 листопада, що РФ не хоче розпочинати переговорів щодо продовження транзиту газу через територію України.