50 тис. грн за пологи в Україні. Рада попередньо підтримала законопроєкт
Верховна Рада України 19 серпня в першому читанні підтримала законопроєкт №13483 про допомогу сім'ям із дітьми. Про це повідомив народний депутат від "Голосу" Ярослав Железняк.
Проєкт передбачає підвищення разової виплати жінкам після народження дитини до 50 тис. грн. Виплати жінкам у декреті до пологів, які навіть не мають трудового стажу, підвищать до 7 тис. грн на місяць. Такою ж сумою пропонують забезпечувати одного з батьків або бабусю/дідуся, який доглядає вже народжену дитину, як допомогу до досягнення нею одного року.
Документ вводить у дію програму "ЄЯсла". Після того як дитині виповниться один рік, батьки матимуть вибір: повернутися на роботу або виховувати дитину до трьох років. Якщо один із батьків вийшов на роботу після того, як дитині виповнився один рік, можна отримувати компенсацію за дитячий садок (приблизно до 8 тис. грн щомісяця). У разі вибору другого варіанта за матір'ю чи батьком залишається обов'язок сплати єдиного соціального внеску аж до трьох років малюка.
Законопроєкт вносить зміни до програми "Пакунок малюка". Його тепер можна замовити з 36-го тижня вагітності (раніше – тільки після пологів). Якщо депутати ухвалять закон остаточно, також набуде чинності "Пакунок школяра" – програма, за якою батькам чи опікунам призначено 5 тис. грн на кожного першокласника для підготовки до школи.
Контекст:
Зараз в Україні в разі народження дитини батькам призначено 41 280 грн. Разову допомогу виплачують у розмірі 10 320 грн, решту суми – протягом наступних 36 місяців рівними частинами, по 860 грн на місяць.
У березні перша заступниця міністра соціальної політики України Дарія Марчак повідомляла, що міжнародний показник відтворення населення – 2,2 дитини на одну жінку дітородного віку, а в Україні цей показник становить після початку повномасштабного вторгнення лише 0,9 – і це антирекорд в історії країни.
8 липня Марчак говорила, що в уряді хочуть, щоб законопроєкт про підвищення виплат на дітей набув чинності з 1 січня 2026 року.