"Альфа-Банк" заплатить майже 50 млн грн штрафу за порушення, пов'язані з незабезпеченням протидії фінансуванню тероризму і розповсюдженню зброї масового знищення
Найбільший штраф – 47 млн 702,5 тис. грн – накладено на АТ "Сенс Банк", яке більш відоме за попередньою назвою АТ "Альфа-Банк". Із них 400 тис. грн держава стягує за порушення банком вимог п. 2 ч. 2 ст. 6 закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню поширення зброї масового знищення".
Серед інших банків, щодо яких застосовано заходів впливу, – АТ "Таскомбанк" відоме під брендом ТАС. Ця фінустанова дістала письмове застереження за порушення вимог фінмоніторингу та інших правил перевірки клієнтів.
Інші банки й небанківські установи у переліку НБУ також дістали штрафи та письмові застереження через невиконання вимог законодавства України.
На початку жовтня 2022 року Верховна Рада ухвалила закон про виведення з ринку системно важливих банків в умовах воєнного стану. Як писало видання НВ з посиланням на експертів, його розробили саме під "Альфа-банк" і він передбачає викуп його акцій державою за одну гривню. Однак поки що націоналізацію цього банку не провели.
Контекст:
Як повідомляли на сайті НБУ, кінцевими власниками істотної участі "Альфа-Банку" є російські бізнесмени Андрій Косогов, Михайло Фрідман і Петро Авен. Проти всіх них Україна ввела санкції. Окрім того, Фрідман перебуває під санкціями ЄС, Великобританії та інших країн.
За даними Нацбанку станом на 1 січня 2022 року, "Альфа-Банк Україна" належав зареєстрованій у Люксембурзі ABH Holdings SA (57,6%) і кіпрській ABH Ukraine Limited (42,4%). Ці холдинги входять до російської "Альфа-Груп".
У липні стало відомо, що "Альфа-Банк" вирішив змінити назву, щоб не асоціюватися з Росією. 1 грудня він став Sense Bank.