Americans for Tax Reform розкритикувала різке підвищення в Україні акцизів на тютюнові вироби для електричного нагрівання

Упродовж минулих років Україна вже перетворилася на світовий хаб контрабанди сигарет у Європу, заявили в організації
Фото: depositphotos.com
Зростання акцизів і цін на тютюнові вироби для електричного нагрівання призведе до ще більшого зростання кількості курців, які переходять на дешеві нелегальні тютюнові вироби, заявили в американській організації Americans for Tax Reform.

Надмірне оподаткування тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН) призведе до процвітання нелегальної торгівлі, прямих утрат держбюджету від несплачених податків, а також обмежить можливості для громадського здоров'я, заявили 9 березня в американській організації Americans for Tax Reform.

Так експерти організації оцінили спроби Верховної Ради України підвищити акцизи на ТВЕН одразу на 320%. Вони зауважили, що є альтернативний варіант поступового зростання акцизу – поправка з одноразовим підвищенням на 200%, а потім – на 30% щорічно.

"Вищі податки й ціни на сигарети або ТВЕН прямо пов'язані зі збільшенням кількості курців, які переходять на дешеві нелегальні тютюнові вироби. В останні роки Україна перетворилася на світовий хаб контрабанди сигарет у Європу. У 2020 році нелегальний ринок сигарет становив 9%, включно з контрабандою, контрафактом і сигаретами з підробленими акцизними марками", – заявили в Americans for Tax Reform.

В організації висловили розуміння, що Україна намагається "перезавантажити" свою економічну і фінансову систему після падіння ВВП на 5% 2020 року, але розкритикували спробу зробити це за допомогою підвищення акцизів і погіршення перспектив для здоров'я власних громадян, нагадавши, що в попередні роки в Україна курило 5,96 млн осіб.

"Політика контролю над тютюном не повинна строго регулювати найбільш інноваційні рішення для продуктів зменшення шкоди від тютюну, таких як ТВЕН і електронні сигарети. Інновації роблять продукти диференційованими залежно від потреб клієнтів. Перевищення податків обмежує можливості громадської охорони здоров'я. Під час телефонної пандемічної кризи кожна людина розуміла, наскільки важливими є інновації для вирішення проблем охорони здоров'я в усьому світі. Це важливий інструмент для розроблення ефективної глобальної стратегії та демонстрації прогресу в боротьбі проти тютюну", – указано в повідомленні.

В організації нагадали, що уряди Великобританії, Канади та Нової Зеландії цілеспрямовано підтримують перехід курців із традиційних сигарет на менш шкідливі альтернативи, такі як електронні сигарети і ТВЕН.

"Уряду України треба максимізувати переваги для населення від ТВЕН і знизити шкоду від тютюну. Створювати перешкоди курцям для відмови від куріння, роблячи альтернативи тютюну менш привабливими і більш важкодоступними – це не ефективне регулювання. Межі для споживчих нікотинових продуктів потрібно розробляти без збитку для ринкових інновацій. Зниження шкоди і боротьбу проти тютюну треба застосовувати разом", – упевнені в Americans for Tax Reform.

Americans for Tax Reform – організація, створена у США 1985 року з метою запобігання підвищенню будь-яких податків. Основним проєктом організації є "Обіцянка захисту платників податків", яке за весь період підписало більше ніж 1400 вищих американських посадовців, зокрема конгресменів, сенаторів і губернаторів.

Ідею чотириразового підвищення акцизу на ТВЕН розкритикувала також інша американська організація – Taxpayers Protection Alliance.

"Контрабандні ТВЕН уже поширені в Україні. Невеликий магазин у Білій Церкві, за 90 км від Києва, пропонує на продаж ПВТ з англійськими попередженнями про вплив на здоров'я. А китайські ТВЕН із написом "Тільки для продажу в режимі безмитної торгівлі" активно продають на сході Україна – від кіосків у Запоріжжі до певних магазинів у Нікополі", – повідомили в організації.