"Антонов" переплачує мільйони за заправлення своїх літаків, відкидаючи дешеві пропозиції – "Схеми"
15 січня 2021 року літак "Антонова" заправився в аеропорту американського міста Бангор 100 тоннами пального на загальну суму $77 тис. ($758 за тонну). Постачальником була компанія Click Aviation Network. Водночас у пропозиції від компанії Irving Oil Limited, яка тоді ж запропонувала свої послуги "Антонову", вартість тонни пального становила $611. Отже, тільки на одному такому заправленні ДП втратило приблизно $15 тис.
У березні літак "Авіаліній Антонова" заправився пальним в аеропорту міста Шатору у Франції через компанію Cargo Air Chartering об'ємом 43 тонни і сплатив за це більше ніж $1 тис. за тонну. У листі пропозиції на адресу "Антонова" із самого аеропорту Шатору розцінки на пальне того самого місяця становили $698 за тонну. Тож втрати державного підприємства тільки на цій закупівлі становлять понад $13 тис.
Наприкінці липня літак "Антонова" здійснював тривалий переліт з Орландо, США до Києва і мав для цього заправитися пальним об'ємом 143 тонни. Для цього вибрали компанію Jetex. Згідно з рахунком, вартість пального становила $1120 за тонну, тоді як хендлінгова компанія AEG Fuels пропонувала своє пальне за $743,4 за тонну. Якби "Антонов" закупив пальне безпосередньо у AEG Fuels, державне підприємство могло б заощадити понад $40 тис.
До того ж журналісти з'ясували, що Jetex надає послуги з обслуговування літаків в аеропорту Сімферополя в окупованому Криму.
На систематичність обрання дорогих пропозицій звернули увагу і в державному концерні "Укроборонпром", до якого структурно належить "Антонов".
Концерн виявив низку порушень, зокрема ознаки маніпуляцій під час проведення закупівель пального – "невстановлені особи" видаляли дешеві пропозиції, внаслідок чого і перемагали дорожчі – від Click і Cargo Air. Концерн також встановив, що в окремих випадках Click було визнано переможцем, хоча його не було серед учасників тендера, або цю компанію вибирали взагалі без проведення тендера.
Комісія "Антонова", метою якої було підтвердити або спростувати викладені факти порушень, не змогла провести перевірку через те, що директор авіатранспортного підрозділу "Антонова" Михайло Харченко не надав їй документів, на які подали запит. Тому "Укроборонпром" звернувся із заявою в Офіс генерального прокурора, розповів журналістам заступник керівника "Укроборонпрому" Роман Забарчук.
В Офісі генерального прокурора повідомили, що у відповідь на звернення 24 вересня відкрили кримінальне провадження за статтею про привласнення і розтрату майна в особливо великих розмірах.