Бізнесмен пояснив, чому Антимонопольний комітет має бути арбітром закупівель для ЗСУ

Олег Мітрохін: Повернення процедури оскарження рішень ДОТ в АМКУ – критично важливий крок для зменшення корупційних ризиків
Фото: stopcor.org

Централізована система закупівель Державного оператора тилу з початку 2024 року хоча й досягла певного прогресу в забезпеченні Збройних сил, але водночас створила поле для корупційних ризиків і маніпуляцій. Про це заявив у своїй колонці на сайті "Українські новини" Олег Мітрохін – український бізнесмен, власник компанії МІК, яка виробляє спеціальний одяг, зокрема для сфери безпеки. 

Він наголосив на важливості повернення до можливості оскаржень в Антимонопольному комітеті України (АМКУ) задля прозорості й ефективності закупівельного процесу в умовах воєнного стану. Мітрохін зазначив, що відсутність можливості оскарження рішень ДОТ "позбавляє процеси закупівель прозорості й підзвітності".

"Повернення процедури оскарження рішень ДОТ в АМКУ – критично важливий крок для зменшення корупційних ризиків, підвищення конкуренції та забезпечення ефективного використання державних коштів", – підкреслив Мітрохін.

Серед головних проблем чинної системи підприємець указав маніпуляції з документами, недотримання стандартів якості й вимог МОУ, а також занижені вимоги до постачальників, що дозволяє участь непрофільних компаній без необхідного досвіду. Як результат, були випадки постачання неналежної якості або навіть зривів постачання важливих ресурсів, таких як захисні навушники та спорядження для військових, зауважив бізнесмен.

"Маніпуляції зі скасовуванням тендерів часто здійснюються формально з обґрунтуванням неможливості виправлення помилок, хоча насправді таких помилок може не бути. Це веде до ручного керування та зриву поставок", – написав Мітрохін.

Він переконаний, що оскарження через АМКУ сприятиме дотриманню правил і прозорості. Мітрохін підкреслив, що відсутність оскарження сприяє корупції, оскільки іноді умови тендерів прописують під конкретних постачальників, знижуючи конкуренцію та підвищуючи ризики отримання неякісної продукції.

"Контроль із боку АМКУ дозволив би уникати таких ситуацій, забезпечуючи рівні умови для всіх учасників", – зазначив бізнесмен, додавши, що це важливо для захисту державного бюджету від втрат у сотні мільйонів гривень через ручне керування закупівлями без використання ринкових механізмів.